Pohledem odborníků: Akcie, na které se (také) ptáte

V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Minulý týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Tesly, Twitteru, JPMorgan, Airbusu, Anheuser-Busch InBev nebo Virgin Galactic.

Tesla

Pavel Hadroušek (makléř, Fio banka)

K vlně zájmu o akcie Tesly přispívá především dlouhodobý trend růstu prodejů elektrických aut. Investoři mohou očekávat nové pobídkové programy na nákupy těchto aut v příštích měsících, v roce 2021 proto lze v případě Tesly očekávat více než 30% růst tržeb.

Firmě nelze upřít technologický náskok v mnoha segmentech, nicméně extrémní růsty a popularita jejích akcií vyhnali cenu na burze možná až příliš vysoko. To ostatně neváhal na Twitteru prohlásit sám Elon Musk. Akcie Tesly proto nejspíše čeká další výrazná volatilita. Dlouhodobí investoři by proto měli cenné papíry výrobce elektrických aut nakupovat při poklesech a vyznavači aktivního obchodování mohou testovat své dovednosti oběma směry. Shortování ale může hodně bolet, jak ukázal opakovaně vývoj z posledních měsíců.

Ján Hladký (analytik, Patria Finance)

Vytvořit si jednoznačný názor na akcie Tesly je složité. Základní fundament a valuace svorně říkají, že je cena vysoko nad jakkoli únosnou hranicí. Pro ilustraci, ani ne 100 tisíc prodaných vozů za kvartál, těsná a nestabilní ziskovost, P/E na základě očekávaného zisku v letošním roce okolo 230 a tržní kapitalizace konkurující součtu velikostí tří největších evropských automobilek (za kvartál prodají celkem 3 miliony aut).

Když ne koupit, tak tedy prodat? Když ne LONG, tak tedy short? Podobné úvahy o těžce nadhodnocených akciích se vedou v posledních letech opakovaně, zatím vždy ale následoval růst trhu na nová maxima. Vtip je v tom, že s akciemi Tesly se nekupujete fundament firmy, ale jejího šéfa Elona Muska. Stačí jeho odvážný tweet nebo úspěch SpaceX, aby akcie Tesly opět zamířily výše. SHORT pozice jsou pak nuceně zavírány, kurz dále roste a fundamenty jsou zapomenuty. Nejlepším řešením tak možná bude zůstat mimo trh a užívat si příběh Tesly (nebo Muska) v roli nezávislého pozorovatele.

Radim Dohnal (analytik, Capitalinked.com)

Akcie Tesly již roky prakticky vypadávají ze všech standardních valuačních schémat. Titul jsem shortoval již čtyřikrát, ale pouze jednou jsem na tom vydělal. Nemá zkrátka smysl jít proti větru. Investoři (drobní i institucionální) nadále pumpují peníze do firem, v nichž vidí (či chtějí vidět) budoucnost. Tesla se již svou velikostí posouvá mezi too-big-to-fail společnosti. Kapitálový trh ji navíc miluje, firma je schopná vydat třeba jen 1 milion nových akcií, ale dostane za ně přes půl miliardy dolarů. To si mnoho firem v USA dovolit nemůže.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.

JPMorgan Chase

Ján Hladký (analytik, Patria Finance)

Bankovní sektor nyní čelí dvěma hlavním problémům. Prvním jsou nízké úrokové sazby, které tlačí na úrokové marže a úrokové výnosy, jeden z hlavních zdrojů příjmů bank. Druhým jsou hrozící osobní a firemní bankroty, které si mohou vyžádat značné odpisy, což srazí ziskovost. První problém je dlouhodobý, postupně se zlepšující makroekonomická data a otevírání hlavních světových ekonomik pak naznačují, že s tím druhým to tak horké nebude.

JPMorgan mezi americkými bankami vyniká hned v několika ohledech. Co do objemu aktiv v rozvaze se jedná o největší americkou banku vůbec. Zároveň je to nejefektivnější banka z velké šestky, jak ukazuje kvartální vývoj návratnosti vlastního kapitálu. Ve druhém kvartálu letošního roku by již banka neměla vytvářet tak velké rezervní náklady, efektivita by se tedy měla vracet k normálním úrovním.

Na trhu se zvedá rizikový apetit, velké množství peněz hledá vhodný (aktuálně levný) cíl k zainvestování. Akcie JPMorgan se proto jeví jako velice dobrá volba.

Virgin Galactic

Pavel Hadroušek (makléř, Fio banka)

Společnost SpaceX otevřela na přelomu května a června cestu k dobývání vesmíru privátním firmám. Šlo o první krok z mnoha, které budou v následujících letech následovat. Éra soukromých letů do kosmu by mohla být zajímavou investiční příležitostí. Akcie Virgin Galactic nabízejí možnost investovat do firmy, jež by z tohoto trendu měla těžit. Titul bude ovšem nadále volatilní, vhodný pro investory s větší tolerancí k riziku a s dlouhodobým záměrem, tedy investičním horizontem.

zdroj: Google Finance

Airbus

Štěpán Hájek (analytik, Purple Trading)

Společnosti možná trochu uškodily nelegální subvence od EU, kvůli kterým dokonce WTO dala Spojeným státům zelenou, aby uvalily cla na některé evropské dovozy. S přihlédnutím k problémům Boeingu by měl být Airbus v mnohem lepší pozici. Bilance společnosti také vypadá na první pohled lépe.

Proč dlouhodobě vsadit na evropské akcie? Dominance USA nemůže trvat věčně
Americké akcie mohou již brzy dosáhnout maxima vůči akciím evropským, zejména kvůli relativním celkovým výnosům, rozdílu ve zhodnocování i tomu, že evropské tituly mohou na rozdíl od těch amerických těžit z náskoku starého kontinentu v oblastech zdravotnictví a zelených technologií. Vedle toho je potřeba zmínit i menší váhu technologického odvětví, která může být časem katalyzátorem růstu evropských akciových trhů.

Jsou zde nicméně i další faktory, které je potřeba zmínit. Největší dopravní letoun Airbus A380 čelí urychlenému vyřazování z flotil leteckých společností, což urychlil koronavirus, ale některé firmy již dříve upozorňovaly na vyšší nákladovost letounu. Americký Boeing je navíc výrazně podporován vládou, aby dokázal přežít, u Airbusu tak pozitivních zpráv svědky nejsme. Celý letecký sektor čekají dlouhé roky recese, nicméně v dlouhodobém horizontu deseti let jsou aktuální valuace zajímavé na postupnou akumulaci pozice.

zdroj: Google Finance

Anheuser-Busch InBev

Ján Hladký (analytik, Patria Finance)

Kvartální výsledky pivovarů ukázaly, jak se nákaza koronavirem a karanténní opatření šířily světem. Nejvíce postiženým regionem byla v prvním čtvrtletí Asie, kde se objemy prodaného piva v případě AB InBev propadly meziročně až o 30 %. Vyspělé trhy Evropy a Severní Ameriky v té době teprve začaly zpomalovat, ve druhém kvartálu ale dostanou zásah naplno. Jelikož ovšem makrodata signalizují, že nepřijde-li druhá vlna pandemie, je nejhorší část krize za námi, investoři hledí vpřed a začínají akcie pivovarů opět nakupovat.

Překážkou pro další růst cen akcií se však dříve či později opět ukáže být vysoká míra zadlužení, což platí především pro AB InBev. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je na 120 % a dluh dosahuje 4,5násobku zisku EBITDA. Nevýhodou je i poměrně drahé financování – na akvizici SAB Milleru si AB InBev půjčoval v době, kdy měly úrokové sazby cestu vytyčenou jasně vzhůru. Světlou stránkou nicméně je, že belgický pivovar intenzivně pracuje na ozdravování své rozvahy.

Twitter

Pavel Hadroušek (makléř, Fio banka)

Mimořádně zajímavý titul. Firma provozuje sociální síť, kterou ke sdělování i těch největších rozhodnutí (a názorů) využívá americký prezident Donald Trump. V posledních týdnech vzbudila pozornost snaha o "napravování" jeho tweetů, kdy k nim samotná síť připojovala odkazy na relevantní informace, které sám Trump ve svých zprávách údajně "ohýbá". Trump rovnou pohrozil možností platformu uzavřít.

Akcie Twitteru v reakci na to rychle odepsaly bezmála 10 %. Je ale nepravděpodobné, že by se americký prezident krátce podzimními volbami rozhodl si pod sebou podříznout komunikační a PR větev. Firma se stabilně silným hotovostním tokem by proto měla opět získat pevnou půdu pod nohama. Kurz akcií okolo 30 USD v žádném případě nepůsobí draze.

zdroj: Google Finance

Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Twitter
Přestat sledovat
Anheuser-Busch InBev
Přestat sledovat
JPMorgan
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 9. 2022 12:29
Jak reagovat na (příští) krizi? Šetřit a rozumně investovat, říká ekonom
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
21. 9. 2022 10:00
Petr Novotný (Investiční web): Toto jsou hlavní argumenty pro medvědí scénář (nejen) do konce roku
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat