Opozici vadí odklad aukce k mobilním sítím 5G

Opoziční strany kritizují oddálení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vstoupil do příprav aukce bez reálných argumentů, míní místopředseda ODS Martin Kupka. V pondělním tiskovém prohlášení uvedl, že kabinet pokračuje v totálním rozvratu řízení státu, když aukci odložil a navrhl Českému telekomunikačnímu úřadu změnit její podmínky. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové odklad způsobí, že neklesnou vysoké ceny mobilních služeb v ČR.

Vláda v pondělí také odvolala předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a jmenovala místo něj Hanu Továrkovou. Kupka uvedl, že informaci o konci Nováka, který zároveň sám oznámil rezignaci, přijal se znepokojením. "Aukci s očekávaným výnosem až šest miliard korun a s potenciálem rozvoje nejmodernějších datových sítí úřad připravoval několik let," uvedl. Dokumentace prošla několika konzultacemi s veřejností, po nichž úřad transparentně vypořádal připomínky, dodal.

"Přesto do věci náhle vstoupil ministr Havlíček a bez reálných argumentů ohrozil průběh aukce a pokouší se vnutit ČTÚ nějaké dodatečné, s odbornou veřejností neprojednané podmínky," míní Kupka. Vláda podle něj pokračuje v totálním rozvratu řízení státu. "Vyzýváme vládu, aby přestala ohrožovat rozvoj nových sítí a příchod nového operátora," uvedl. Mobilní trh podle něj potřebuje konkurenci, která povede k lepším cenám i službám.

Předseda sněmovního podvýboru pro telekomunikace Martin Jiránek (Piráti) ČTK řekl, že kroky vlády jsou chybné. "Aukce se připravuje dva roky, za tu dobu se vystřídali čtyři ministři a ministerstvo několik dní před spuštěním aukce přijde s tím, že začne měnit podmínky," uvedl. Vysoký tlak na Nováka, který kvůli tomu raději rezignoval, považuje za chybnou strategii.

Česku podle Jiránka hrozí právní komplikace, problémy s Evropskou komisí a bránit by se mohla i stávající trojice mobilních operátorů. "Najednou přenastavujete něco, co trh dva roky očekává. Nedivil bych se, kdyby se 'velká trojka' operátorů bránila právně. Pak se oddaluje navýšení konkurence. Příchod čtvrtého operátora, který by znamenal vyšší tlak na snížení cen, se oddálí o rok, rok a půl nebo víc," varuje.

Také Adamová varuje, že odklad způsobí, že ceny pro spotřebitele se nesníží. "Opět se nedočkáme větší konkurence na trhu mobilních operátorů a lidé v Česku tak budou mít bohužel i nadále jedno z nejdražších volání a mobilních připojení v Evropě. A vláda s tím není schopná nic dělat," napsala Adamová ČTK. Její strana chce tlačit na co nejrychlejší vypsání aukce a změnu legislativy, aby posílila práva občanů proti operátorům.

Vláda podle ní odvoláním Nováka zopakovala to, co už se několikrát stalo. "Je to už bohužel obehraná špatná písnička. (Premiér) Andrej Babiš něco populisticky slíbí, pak zjistí, že se mu to nedaří splnit, tak obviní všechny kolem sebe, vyhodí ministra nebo úředníka a řekne, jak to tentokrát on zařídí lépe," uvedla k Babišovu slibu, že se zasadí o levnější mobilní služby v Česku.

Podle nového předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přichází odvoláním Nováka státní správa o jednoho z nejschopnějších úředníků, který je odborně i lidsky vysoce kvalitní a je nezkorumpovatelný. "Přicházíme tím o jistotu v čele důležité instituce, regulující business telekomunikačních operátorů v hodnotě desítek miliard ročně," míní Jurečka. Odvoláním Nováka přebírá ministr Havlíček plnou zodpovědnost na úspěch či neúspěch aukce 5G kmitočtů, dodal Jurečka.

Předseda SPD Tomio Okamura považuje rezignaci šéfa ČTÚ za nepodstatnou. "Protože ČTÚ dlouhodobě nechrání zákazníky před prokazatelně předražovanými službami operátorů. A stejně tak všichni víme, že budování sítě 5G je zpolitizované, protože je jasné, že ten, kdo by síť postavil nejlépe a nejlevněji, je čínská firma. A to hystericky odmítají Spojené státy, což má logiku, protože čínské technologie, jak v telefonech, tak v provozu sítí, jsou stále větší překážkou pro americké špionážní technologie," napsal ČTK Okamura.

Zdroj:
ČTK
5G sítě
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat