Pojišťovnické skupině VIG v prvním čtvrtletí kleslo hrubé předepsané pojistné o 1,8 % na 2,71 miliardy eur

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistým ziskem 77,6 milionu eur, o rok dříve za stejné období společnost vykázala čistý zisk 98,8 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné se VIG meziročně snížilo o 1,8 % na 2,71 miliardy eur, a to vlivem slabšího výsledku v segmentu jednorázového pojištění.

Zisk před zdaněním za první tři měsíce roku dosáhl 101,5 milionu eur, meziročně se tak propadl o 22,5 % ze 130,9 milionu eur. Hodnota investic skupiny včetně hotovosti a hotovostních ekvivalentů činila ke konci prvního čtvrtletí 32,7 miliardy eur, meziročně tak byla o 2,6 % vyšší, a kombinovaný poměr, ukazatel ziskovosti pojišťoven, se meziročně zvýšil o 1,5 procentního bodu z 96,3 % na 97,8 %. Čím hlouběji je kombinovaný poměr pod úrovní 100 %, tím větší je ziskovost pojišťovny. Kombinovaný poměr nad 100 % znamená ztrátu.

"Výsledky byly podle očekávání zasaženy prostředím nízkých úrokových sazeb. Předpokládáme, že negativní efekty tohoto prostředí přetrvají po celý finanční rok. Jak ale ukazuje výsledek na úrovni zisku před zdaněním, jsme na dobré cestě ke splnění celoročního cíle, kterým je minimálně zdvojnásobení loňského výsledku a dosažení úrovně až 400 milionů eur," uvedla ve výsledkové zprávě výkonná ředitelka společnosti Elisabeth Stadlerová.

Hrubé předepsané pojistné v segmentu pravidelného životního pojištění dále rostlo, klesl ale objem hrubého předepsaného pojistného v segmentu jednorázového životního pojištění. Dále skupina uvedla, že čelí složité situaci na trhu s pojištěním motorových vozidel, vyzdvihla ale solidní výkonnost v tomto segmentu na trzích v Turecku a Rumunsku.

V pobaltských zemích skupině vzrostl objem hrubého předepsaného pojistného na 34,3 milionu eur, výsledek podpořily jak nově založená pojišťovna Compensa Non-Life, tak akvizice pojišťovny Baltikums. Skupina takzvaných ostatních trhů, ve které jsou zahrnuty Albánie, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Makedonie, Moldávie, Srbsko a Ukrajina, vykázala meziroční růst hrubého předepsaného pojistného o 13,5 % na 79,5 milionu eur.

V Česku se skupině hrubé předepsané pojistné meziročně snížilo o 11,1 % na 406,8 milionu eur, v Rakousku stouplo o 0,5 % na 1,35 miliardy eur, na Slovensku kleslo stejně jako v ČR o 11,1 % na 190,8 milionu eur a v Polsku spadlo o 13,1 % na 207 milionů eur.

"Výsledky VIG za první čtvrtletí nepřinesly žádné výraznější překvapení a na všech úrovních víceméně odpovídají očekávání trhu. Výnosy z investic jsou nadále pod tlakem kvůli nízkým úrokovým sazbám a nízkým výnosům reinvestovaných či nově investovaných prostředků. Zisk před zdaněním je také v souladu s tržním konsenzem a celoročním výhledem," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Celkově společnost nezveřejnila žádné nové informace. Pokud ani na konferenčním hovoru nezazní nic nepříznivého ohledně dalších případných odpisů nehmotných aktiv či investic, mohlo by to přinést určité uklidnění a postupný posun akcií výše od šestiletých minim na úrovni 500 Kč," dodává Lávička.

"Meziroční nárůst hrubého předepsaného pojistného společnost zaznamenala pouze na nových trzích, které však tvoří jen malou část jejího celkového portfolia. Pokles na hlavních trzích byl dle managementu do jisté míry ovlivněn záměrným snižováním jednorázových pojistek. I tak však hodnotíme výsledky s ohledem na zhoršení ukazatelů na všech úrovních spíše negativně, a očekáváme proto tlak na pokles ceny akcií VIG," uvádí naopak analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

"Výsledky byly víceméně v souladu s odhady trhu, ale mírně pod naším očekáváním. Výhled společnosti zůstal nezměněný, což se čekalo. Potvrzujeme doporučení na akcie VIG na stupni 'držet'," dodává analytik z Erste Group Thomas Unger.

Během konferenčního hovoru zaznělo, že reality, které tvoří 6,1 % investičního portfolia skupiny, mají podle managementu VIG tržní hodnotu přibližně 1,5krát vyšší, než je hodnota, za kterou jsou vedeny v účetnictví. Dále management firmy uvedl, že výnos nově investovaných prostředků u životního pojištění byl v prvním čtvrtletí vyšší než 2 %, a dodal, že s výjimkou zvýšených nákladů na digitalizaci neočekává mimořádné investice do IT systémů.

"Konferenční hovor nepřinesl žádné výraznější informace. Jako mírně pozitivní vnímáme zmínku o valuaci realit a uklidnění investorů ohledně nákladů na IT systémy," doplnil Lávička.

V celém loňském roce VIG hospodařila se ziskem před zdaněním 172 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné se jí meziročně snížilo o 1,4 % na devět miliard eur. Čistý zisk se skupině propadl o více než 70 % na 98,2 milionu eur. Výsledky srazily odpisy IT systémů (195 milionů eur), goodwillu v Rumunsku (50 milionů eur), hodnoty portfolia v Polsku (25 milionů eur) a další opravné operace v Maďarsku, Albánii, Bosně a Hercegovině a Moldávii (souhrnně 15 milionů eur).

VIG investorům ze zisku za loňský rok vyplatila dividendu 0,6 eura na akcii. Naposledy se s akciemi společnosti obchodovalo na pražské burze s nárokem na dividendu 17. května, výplata podílu ze zisku proběhla 20. května.

Zdroj:
Vienna Insurance Group (VIG)
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Pojišťovny
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat