25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, vládě předložila návrh změn českého penzijního systému. Tak se na něj podívejme.
Návrh lze hodnotit ze dvou úhlů pohled – objemově a strukturálně. Strukturálně je návrh v řadě ohledů celkem rozumný:
Nejradikálnější změnou je ovšem posílení nezásluhové složky důchodů (nově takzvaný nultý pilíř) částečně na úkor složky zásluhové. Ta sice v závislosti na předchozích příjmech poroste rychleji, než roste současná procentuální výměra brzděná redukčními hranicemi, ale bude mít pro tento svůj růst menší celkový prostor. Tento posun k celkově menší zásluhovosti důchodů je čistě politickým krokem, který lze z pohledu ekonoma těžko hodnotit, ať už kladně, nebo záporně.
Pak je tu ovšem ještě druhé zmíněné hledisko, tedy objemové. To sleduje dopady všech navržených změn do veřejných rozpočtů. Autoři návrhu v důvodové zprávě bez uzardění konstatují, že návrh "zhorší dlouhodobou finanční udržitelnost veřejných financí", přičemž na vině jsou tyto efekty:
A ještě jedna citace z důvodové zprávy: "Po zavedení navrhovaných změn budou výdaje na důchody o zhruba 0,1 % HDP vyšší než při zachování současného stavu, což bude v prvním roce účinnosti, tedy v roce 2023, představovat částku zhruba 3 mld. Kč. Tento rozdíl se bude postupně zvětšovat a kolem roku 2060 bude nejvyšší, a to na úrovni zhruba 1 % HDP. Poté se bude rozdíl na úrovni kolem 1 % HDP stabilizovat. Vývoj rozdílu ve výdajích je dán především vyšší průměrnou valorizací důchodů a mírně vyšší úrovní nově přiznávaných starobních důchodů." Tento posun ve finanční náročnosti českého penzijního systému dobře ilustruje také graf z předkládací zprávy.
Penzijní reforma je jistě potřebná a předložený návrh obsahuje hned několik rozumných změn. Nicméně řada analýz již před lety zachytila blížící se postupné zhoršování bilance penzijního systému (toho současného), a aktuálně je český veřejný dluh navyšován navíc i výraznými a zvyšujícími se schodky (a to i po očištění o dopady pandemie). Zatím přitom není na obzoru žádná věrohodná iniciativa, která by tyto trendy zvrátila a jejich dopady napravila.
Za těchto okolností se mi návrh reformy, která je sice strukturálně rozumná, ale onu bilanci penzijního systému ještě zhoršuje, zdá být projevem naprosté fiskální nezodpovědnosti.
Na téma financování zvýšených výdajů na důchody se v doprovodné tiskové zprávě MPSV ministryně Maláčová zmínila jen stručně: "Bude nutností se zaměřit na reformu daní." Návrh na nákladnější penzijní systém by na vládu měl jít dle mého soudu jedině ruku v ruce se stejně konkrétním návrhem, jak zvýšit příjmy veřejných financí nebo snížit výdaje jinde. V navrhované podobě si Česko reformu penzí dovolit nemůže.