US MARKETOtevírá za: 15 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Prolomí vláda bez důvěry uhelné limity? Budeme se jimi zabývat, říká Rusnok

Rusnokova vláda v demisi se podle premiéra nejspíše bude zabývat limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Vládní usnesení, které chrání obce na Mostecku před rozšířením těžby, považuje předseda vlády Jiří Rusnok za vyčpělé. Řekl to při čtvrteční návštěvě Mostecka. Na dotaz ČTK, zda je variantou zrušení dotčeného usnesení, premiér řekl: "Žádné varianty se nevylučují." Politici se proti tomu ohradili.

Podle premiéra se musí situace kolem limitů vyřešit rychle, jinak hrozí úbytek pracovních míst. Pro prolomení limitů těžby hnědého uhlí se nedávno při návštěvě Ústeckého kraje vyjádřil jednoznačně prezident Miloš Zeman. Uvedl tehdy, že bez prolomení by mohlo přijít o práci až 8 500 lidí.

Zcela odlišný názor mají lidé z okolních obcí, kterým by v případě prolomení limitů v krajním případě hrozilo, že přijdou o domov. Další rozšiřování těžby odmítají rovněž ekologové.

Obce podle Rusnoka dostatečně chrání horní zákon. "Samotné limity, usnesení vlády, jsou dneska překonané a mohou být určitým brzdícím prvkem. My se celou situací budeme zabývat včetně limitů," doplnil Rusnok.

Podle premiéra se musí situace kolem limitů vyřešit rychle, jinak hrozí úbytek pracovních míst. "Tady díky hornictví má práci několik tisíc lidí přímo a další násobek lidí má práci nepřímo. Pokud tyto činnosti přestanou fungovat, práce tady nebude a nevznikne jinde tak rychle a v takovém rozsahu," řekl Rusnok.

Proti Rusnokově záměru se ostře ohradili politici. Vláda v demisi by podle nich neměla rozhodovat o limitech těžby hnědého uhlí a měla by to přenechat nové vládě. Podle stínového ministra životního prostředí za ČSSD Vladimíra Špidly na to nemá vláda právo. Exministr financí Miroslav Kalousek označil záměr za skandální.

"Tímto krokem Jiří Rusnok jasně překračuje mandát své vlády, která v Poslanecké sněmovně nezískala důvěru, a je proto ve smyslu ústavy pouze vládou udržovací," uvedl v prohlášení Špidla. Těžební limity jsou podle něj navíc citlivou a spornou záležitostí. "Rusnokův záměr věnovat se těžebním limitům je nelegitimní, o jejich budoucnosti může rozhodnout jedině nová vláda s důvěrou v Poslanecké sněmovně," uvedl Špidla.

"Pokládal bych za naprosto skandální, kdyby takovouto dlouhodobou strategickou záležitost rozhodovala vláda, která nikdy neměla mandát od voličů a nedostala ani důvěru Poslanecké sněmovny," řekl exministr financí Kalousek. Dodal, že TOP 09 je sice proti prolomení, pokud by o tom ale rozhodla budoucí vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, legitimitu rozhodnutí by nezpochybňoval.

Postoj, že by se touto záležitostí měla zabývat až nová vláda, sdílí rovněž šéf druhé nejsilnější strany říjnových voleb Andrej Babiš. Podle něj se Rusnokův kabinet tváří, že bude ve funkcích ještě dlouhou dobu. "Asi mají nějaké lepší informace než my," poznamenal šéf strany, která by mohla společně s vítěznou ČSSD a KDU-ČSL vytvořit novou vládní koalici.

Proti umožnění další těžby hnědého uhlí je dlouhodobě Strana zelených. "Premiér Rusnok by si měl uvědomit, že limity těžby brání města a obce před uhelnými doly, které by se mohly rozšířit pouze za cenu pokračování devastace a vysídlování severních Čech," uvedl v prohlášení předseda zelených Ondřej Liška.

O prolomení limitů usilují především těžební společnosti. Předseda dozorčí rady Severní energetické Jan Dienstl letos v dubnu řekl, že prolomení limitů pro hnědouhelný lom ČSA na Mostecku by umožnilo prodloužit jeho životnost o 150 let. Na lomu by bylo podle něj možné zaměstnávat na 3 000 lidí, dalších 5 000 pracovních míst by bylo v návazných provozech. Bez prolomení limitů se těžba zastaví v roce 2022.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaTěžbaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa