US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,38 %
KB-0,10 %
Erste-0,45 %

Řecká ekonomika ve čtvrtletí klesla nejpomaleji za čtyři roky

Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 1,1 %. Je to nejpomalejší tempo poklesu od začátku roku 2010, kdy se země ocitla na pokraji státního bankrotu a musela požádat o mezinárodní finanční pomoc, napsala agentura Reuters. Čtvrteční předběžné údaje Eurostatu o vývoji řeckého hrubého domácího produktu jsou zároveň lepší než očekávání analytiků. Ti v průzkumu Reuters očekávali pokles o 1,5 %.

Redakce IW
Redakce IW
15. 5. 2014 | 11:38
Řecko

V loňském posledním čtvrtletí řecký hrubý domácí produkt (HDP) klesal meziročně o 2,3 %. Začátek letošního roku je tak čtvrtým následujícím čtvrtletím, ve kterém pokles ekonomiky zpomaloval. Země a její mezinárodní věřitelé Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládají, že řecká ekonomika se letos po šesti letech dostane z recese a za celý rok vzroste o 0,6 %.

Většina zemí měří výkon svých ekonomik na základě sezonně očištěných dat o mezičtvrtletním vývoji HDP. Řecko tato data nezveřejňuje, napsala agentura Reuters. Čtvrteční předběžný údaj, který zveřejnil Eurostat, je postaven na sezonně neočištěných datech.

Řecká vláda je od května 2010 zcela závislá na záchranných úvěrech od MMF a EU, jejichž celková hodnota dosahuje 240 miliard eur. Výměnou za to však musela slíbit přísná úsporná opatření, která podle některých názorů dál podkopávají ekonomické oživení.

Zdroj: ČTK

HDPŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná