Rozpory ohledně unijního rozpočtu nakonec vyřešíme, řekl Orbán

Rozpory ohledně sedmiletého unijního rozpočtu a fondu koronavirové pomoci nakonec vyřešíme, řekl v pátek maďarský premiér Viktor Orbán. Budapešť a Varšava odmítají víceletý rozpočet EU podpořit, pokud bude čerpání peněz podmíněno dodržováním principů právního státu. Průlom v patové situaci ale zatím nepřinesla ani čtvrteční videokonference prezidentů a premiérů zemí Evropské unie.
"Jednání by měla pokračovat a nakonec dospějeme k dohodě. Tak to obvykle chodí," uvedl Orbán v maďarském veřejnoprávním rádiu. Dále pronesl, že pro vyřešení situace by mohlo existovat několik možností, které budou přijatelné pro Maďarsko i Polsko. Jsou to podle něj varianty, kde "rozhodne právní stránka věci a nikoliv politická většina," citovala ho agentura Reuters s tím, že detaily premiér nesdělil.
Reuters podotýká, že polské a maďarské veto rozpočtu může zpozdit čerpání financí z evropských fondů v době, kdy evropská sedmadvacítka bojuje s druhou vlnou pandemie covidu-19. Obě země riskují, že přijdou o přístup k desítkám miliard eur. Maďarská ekonomika, která do velké míry závisí na evropských dotacích, je přitom letos kvůli dopadům koronaviru v hlubší recesi, než se čekalo. Orbán nicméně prohlásil, že bez ohledu na současnou politickou debatu ohledně unijních fondů, všechny rozvojové projekty v Maďarsku plánované na příštích deset let, budou uskutečněny.
Maďarský premiér v pátek dále obvinil amerického finančníka maďarského původu George Sorose z korumpování evropských politiků. "George Soros platí hodně politiků. Je to spíše on, kdo korumpuje evropskou politiku," uvedl podle agentury MTI a dodal, že politici, kteří kritizují Maďarsko a Polsko kvůli vetu rozpočtu jsou Sorosem "placeni". Ten před pár dny napsal komentář, v němž uvedl, že EU si s ohledem na své hodnoty nemůže dovolit ustoupit tlaku Budapešti a Varšavy.
Vedoucí kanceláře polského prezidenta Andrzeje Dudy v pátek v polské veřejnoprávní televizi uvedl, že Polsko má právo odmítnout dát souhlas s něčím, co je podle něj "špatně". "Máme právo hledat a žádat nový kompromis," podotkl Krzysztof Szczerski v televizi TVP Info. Z průzkumu agentury SW Research pro zpravodajský server Rzeczpospolita mezitím vyplynulo, že rozhodnutí polské vlády vetovat unijní rozpočet kvůli podmínce o vládě práva kritizuje 39,1 % dotázaných, pozitivně ho vnímá 27,6 % respondentů, zatímco 33,3 % účastníků průzkumu na problematiku nemělo názor.
Polsko a Maďarsko zablokovaly schválení unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027 a fondu koronavirové pomoci, jelikož čerpání peněz má být podmíněno dodržováním principů právního státu. Obě země, s nimiž unijní instituce už několik let vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, označují takovou podmíněnost za porušení unijních smluv. Otevřeně je podporuje Slovinsko. Další státy i Evropský parlament však odmítají ustoupit, a hrozí, že rozpočet a fond obnovy v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu eur nebudou schváleny včas.
Zdroj: ČTK