25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Hlavní přínos devizových intervencí vidí Česká národní banka v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší v případě deflace. Novinářům to v pátek řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle analytiků se intervence a oslabení koruny v řádu týdnů projeví ve zdražení dováženého zboží.
"Vždy je mnohem efektivnější udělat preventivní krok a nečekat, až deflace nastane. V okamžiku, kdy vstoupíte do deflace, dostat se z ní přináší mnohem větší náklady pro reálnou ekonomiku," uvedl Tomšík. Deflace je trvalý pokles cen a podle centrální banky ekonomice reálně hrozí.
Podle Tomšíka mají intervence být impulzem pro občany, aby dále neodkládali spotřebu. "Očekáváme, že se intervence promítne do spotřebitelských cen. A tento impulz chápeme, že je právě pro spotřebitele i investiční poptávku, aby lidé neodkládali spotřebu a začali spotřebovávat. Dalším dopadem je to, že dojde k zachování a tvorbě nových pracovních míst a že nedojde k poklesu HDP," uvedl Tomšík. Lidé by tak neměli odkládat svoji spotřebu s tím, že již nejde spoléhat na to, že ceny budou nadále klesat, dodal.
ČNB ve čtvrtek poprvé od roku 2002 zahájila devizové intervence. Chce tím oslabit korunu, a uvolnit tak ještě více měnové podmínky, úrokové sazby jsou totiž na nule. Koruna následně okamžitě oslabila proti euru na čtyřleté minimum.