1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Americký prezident Joe Biden tvrdí, že změna klimatu představuje existenční hrozbu. Jeho zmocněnec pro klima John Kerry zase říká, že klimatická krize ohrožuje národní bezpečnost Spojených států, a kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová varuje, že pokud nezačneme boj proti změně klimatu brát vážně, svět, jak ho známe, přestane existovat do roku 2030. Ano, změna klimatu je skutečná, řada odborníků ale říká, že nejde o (až tak velkou) hrozbu, jak je lidem často předkládáno. Zde je šest faktů, které dokážou ekologickým aktivistům zaručeně zvýšit tlak.
1. Fyzik Steven Koonin, který byl mimo jiné poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy při ministerstvu energetiky, ve své nové knize Unsettled zmiňuje, že předpovědní modely, kterými se zaštiťují někteří ekologičtí aktivisté, jsou tak slabé, že je nelze použít ani pro vysvětlení vývoje průměrné globální teploty v 20. století.
2. Koonin se v knize rovněž odkazuje na analýzu Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC), podle které negativní ekonomické dopady dalšího růstu globální teploty budou tak malé, že si nevyžádají žádnou reakci.
3. Národní úřad pro oceán a atmosféru USA a Mezivládní panel pro změnu klimatu OSN nikdy nepřistoupily k tvrzení, že přírodní katastrofy souvisí s globálním oteplováním. Loni například Národní úřad pro oceán a atmosféru napsal, že "je příliš brzy na to s jistotou konstatovat, že zvyšující se koncentrace skleníkových plynů v atmosféře vlivem lidské činnosti má zjistitelný vliv na hurikánovou aktivitu v oblasti Atlantiku a tropické cyklóny".
4. Ačkoli se globální teplota zvyšuje, přírodní katastrofy jsou z hlediska počtu obětí stále méně smrtelné. Od roku 1920 průměrná globální teplota na Zemi stoupla o 1,29 °C, roční počet obětí přírodních katastrof se ale od té doby snížil z téměř 550 000 na 100 000.
5. Někteří přední světoví vědci jsou dokonce přesvědčení, že přínosy globálního oteplování v souhrnu více než vykompenzují jeho negativní dopady. V roce 2017 skupina vědců, jejímž členem byl mimo jiné Richard Lindzen z Massachusetského technologického institutu, napsala, že pozorování z uplynulých 25 let naznačují, že oteplování kvůli zvyšující se koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře je prakticky neškodné.
6. Globální oteplování s trochou nadsázky zachraňuje životy. Studie publikovaná v roce 2015 v prestižním britském medicínském magazínu The Lancet uvádí, že na základě analýzy příčin úmrtí 74 milionů lidí v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Číně, Itálii, Japonsku, Jižní Koreji, Španělsku, Švédsku, na Tchaj-wanu, v Thajsku, Velké Británii a Spojených státech lze konstatovat, že chlad zabíjí 17krát více lidí než teplo.