31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Kdo by neznal lego. Pro děti skvělá hračka, která podporuje fantazii a vylepšuje motorické schopnosti těch nejmenších, v případě rodičů většinou pohroma pro peněženku a pro pořádek na koberci. Ale pozor, lego může být také zajímavou alternativní investicí.
Alternativní investice jsou nyní, v éře záporných sazeb a po deseti letech růstu cen akcií, pro investory tak trochu vysvobozením. Lze si u nich stěžovat na pochybnou likviditu nebo velké rozdíly v katalogových a skutečných cenách, ale v případě dobré investice a dávky štěstí mohou nabízet zajímavé výnosy s nízkou korelací s klasickými investičními aktivy, jako jsou akcie nebo dluhopisy.
Zajímavou alternativou může být z tohoto hlediska i lego, investory a analytiky trochu opomíjené. Existuje hodně studií sledujících výkonnost alternativ, jako jsou umění, víno, whisky, diamanty, známky nebo starožitnosti, ale pouze dvě se v posledních letech zabývaly legem jako investicí. V dubnu 2018 publikovali na moskevské National Research University Higher School of Economics studii, podle níž kostičky lega dosahovaly reálného ročního výnosu 8 % (byla sledována výkonnost 2 322 setů mezi roky 1987 a 2015).
Druhá studie je z letošního roku a publikovala ji University of Northumbria v Newcastlu. Ta sice tak skvělé výnosy nepotvrzuje, ale zato je rozsáhlejší. Sledovala vývoj ceny 10 588 setů na webu Brick Picker, s nimiž bylo v období mezi zářím 2018 a březnem 2019 provedeno 90 tisíc transakcí v 95 zemích po celém světě. Po zaplacení poplatku 9,15 dolaru (umožňuje participovat na sekundárním trhu) a měsíčního předplatného 25 dolarů byli autoři studie schopni dosáhnout na reálný roční výnos 6,36 %. Nejvíce vydělávaly sety se stavební tématikou (7,7 %), přičemž nejaktivněji se s kostkami obchoduje v USA (27,5 % všech transakcí). Celková hodnota transakcí ve sledovaném období dosáhla 7,5 milionu dolarů.
V delším horizontu (1966-2018) dosáhl podle studie hodnotově vážený index ročního výnosu 1,2 % (již upraveno o inflaci). V porovnání s akciemi, které za tu dobu ročně zhodnotily o 5,54 %, je to sice málo, ale význam investice typu lega tkví v něčem jiném. Roční volatilita u lega je pod 1 %, přičemž výnosy podle autorů studie prakticky nekorelují s hlavními benchmarky.
"Celkově jsou stavební sety lega nově vznikající třídou aktiv s atraktivními výnosy, zajímavými defenzivními vlastnostmi a velkými výhodami z hlediska diverzifikace. Zkušení sběratelé a investoři mohou zvážit zařazení stavebnice do svých portfolií a těšit se na to, že jim citelně vylepší Sharpeho poměr," uzavírají autoři studie.