US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Libra: Jak bude fungovat nová kryptoměna z dílny Facebooku?

V polovině června internetová společnost Facebook oficiálně odhalila plány na vytvoření digitální měny nazvané libra. Jak bude nová kryptoměna fungovat a v čem bude jiná oproti nejrozšířenějším digitálním měnám současnosti?

Redakce IW
Redakce IW
11. 7. 2019 | 12:00
Kryptoměny

První uživatelé by mohli librou začít platit nebo si ji mezi sebou posílat v první polovině příštího roku. Na vytvoření měny se společností Facebook spolupracují například vydavatelé platebních karet Mastercard a Visa, platební platforma PayPal, internetová aukční síň eBay či alternativní taxislužba Uber.

Libra bude podobně jako nejznámější digitální měna bitcoin založena na technologii blockchainu. Na rozdíl od bitcoinu by ovšem libra měla být podložena reálnými finančními aktivy, což by mělo zabránit výkyvům její hodnoty.

Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny

Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny

"Pokud si koupíte libru za 50 dolarů, vašich 50 dolarů poputuje do librových rezerv," vysvětluje David Marcus, který je ve Facebooku za projekt zodpovědný. Právě to má rovněž zajistit návratnost investice členů asociace, která na vývoji libry pracuje. Prostředky uživatelů budou úročeny a z úroků budou členové asociace vypláceni.

Analytici považují za klíčové propojení libry (přes připravovanou digitální peněženku Calibra) s komunikačními platformami Messenger, WhatsApp a samozřejmě i se samotnou sociální sítí Facebook. Stačí se podívat na základní čísla. Facebook měl v letošním prvním čtvrtletí 2,38 miliardy měsíčně aktivních uživatelů, WhatsApp asi 1,6 miliardy a Messenger kolem 1,3 miliardy měsíčně aktivních uživatelů.

Facebook svými plány na digitální měnu znepokojil politiky

Facebook svými plány na digitální měnu znepokojil politiky

Na rozdíl od bitcoinu a dalších kryptoměn libra nebude mít konečný počet "mincí". Navíc by mělo jít o výrazně ekologičtější kryptoměnu, jelikož se její jednotky nebudou těžit, ale budou na trh uvolňovány podle poptávky.

Zdroj: New York Times, ČTK, techcrunch.com

KryptoměnyMeta Platforms (Facebook)Sociální sítěTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie