Pět kroků na cestě k větší kreativitě

Stojíte před složitým úkolem, který si říká o zapojení všech vašich mozkových buněk? Zkuste být při hledání řešení kreativní. Kreativnější než jindy. Je to výzva, když to ale zvládnete, dokážete i to, na čem všichni ostatní pohořeli. Pomocí vám může být následujících pět doporučení.

1. Nebojte se neúspěchů, poučte se z nich

Pokud zkoušíte neotřelé postupy, musíte být vždy připravení na to, že se mohou ukázat jako nesprávné. Bez přistoupení na riziko neúspěchu totiž kreativně uvažovat nelze. Je však dobré vědět, že neúspěch není ničím, za co byste se měli stydět. Pokud se z něj ponaučíte, příští pokus vás posune zase o kus dále.

2. Využívejte fázování postupu

Pokud k vytyčenému cíli vede dlouhá cesta, rozplánujte si ji na fáze. Je totiž takřka jisté, že neuspějete na první pokus. Zároveň je ale vysoce nepravděpodobné, že by v případě neúspěchu byla špatná všechna vaše rozhodnutí. Analyzujte průběžně jednotlivé kroky, které jste podnikli, a snažte se identifikovat ty, které lze označit za nesprávné. Řešení se vám tak bude postupně vykreslovat jako obraz z puzzle.

3. Stanovte si rozumný časový rámec

Při jakékoli snaze o kreativní řešení úkolu či problému si stanovte, kolik času jste ochotní této aktivitě věnovat, respektive jaký čas je podle vás adekvátní. Zabráníte tak tomu, že se v určitém okamžiku "zaseknete". Pokud se příliš dlouhou dobu nikam viditelně neposouváte, zkuste jiné řešení.

Závislost na úspěchu ničí stejně jako alkohol
Kdo si přeje více zazářit než být prostě šťasten, koná nemoudře. Riskuje totiž, že mu smysl života proteče mezi prsty, píše magazín The Atlantic. Špatnou zprávou je to, že těm, kdo chtějí být prostě šťastni, hrozí totéž (ačkoli to již časopis nepíše).

4. Nevzdávejte se hned, buďte vytrvalí

Určit si maximální čas, který jste ochotní řešení nějakého úkolu věnovat, je jedna věc, výdrž je ovšem věc druhá. Připravte se na to, že v některých chvílích budete mít chuť vše hodit do koše. Pokud ovšem tuto fázi překonáte, dostanete se dále než většina těch, kdo v podobných situacích neuspěli před vámi.

5. Zeptejte se na názor ostatních

Zkoušení kreativních postupů je hodně o představivosti. To ovšem neznamená, že nemůžete hledat pomoc u lidí ve svém okolí. Nebojte se toho, že lidé vašim myšlenkovým postupům neporozumí. Občas jen potřebují podat pomocnou ruku, a když jim ukážete něco nového, možná je napadnou souvislosti, které vám dosud unikaly.

KONTEXT: Digitální destrukce (na) trhu práce aneb Kreativitě se meze (ne)kladou
Technologie naleptávají zažité pořádky na trhu práce i pojetí práce jako takové. Rigidní Česko zběsilému tempu změn v této oblasti přitom (zatím) nestačí. Potvrzuje to i aktuální Global Skills Index, podle kterého náš vzdělávací systém nezvládá vybavit budoucí pracovní sílu tím, co podmíní úspěch ve světě zítřka. Podrobnosti diskutují proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Pavel Hnát a ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v České republice Ladislav Kučera.
Zdroj:
I Will Teach You to Be Rich
Psychologie
Přestat sledovat
Úspěch
Přestat sledovat
Bohatství
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat