Výdaje na zdravotní péči celosvětově porostou rychleji

Výdaje na zdravotní péči celosvětově v příštích několika letech porostou ročně v průměru o 5,2 %. Nárůst souvisí s oživením ekonomiky po letech recese, je ale stále menší než v minulé dekádě, kdy dosahoval v průměru sedmi procent ročně. Česko s očekávaným růstem v letošním roce o 4,3 % zůstává za průměrem světa, i tak je to ale víc, než plánují země západní Evropy, kde to mají být ročně jen 2,4 %. Uvádí to nový výhled v oblasti zdravotnictví pro rok 2015 společnosti Deloitte 2015 Global Health Care Sector Outlook, který má k dispozici ČTK.
Podle odhadů stouply celosvětově v roce 2013 výdaje na zdravotní péči o 2,8 %, což je oproti dvěma procentům v roce 2012 jen mírný nárůst. Celkové výdaje na zdravotnictví na celém světě dosahují 7,2 bilionu amerických dolarů či 10,6 % celosvětového HDP. Česko dává na zdravotnictví 7,5 % HDP.
"Největší nárůst výdajů na zdravotní péči se očekává v zemích Středního východu, Afriky a Číny, do konce roku 2018 ročně o více než osm procent. Nejmenší nárůst je naopak očekáván v zemích západní Evropy, v průměru kolem 2,4 %," upřesnil Jaroslav Škvrna ze společnosti Deloitte.
V Řecku, Portugalsku a Španělsku, které v eurozóně zasáhla krize nejvíc, jsou rozpočty napjatější a místní vlády usilují o prosazení reforem, které nahradí stávající dvoustupňový systém veřejný a soukromý jediným univerzálním fondem zdravotní péče, dodal.
Česko pro letošní rok očekává nárůst příjmů veřejného zdravotního pojištění, celkem by pojišťovny měly mít na úhradu péče 239,1 miliardy korun, o deset miliard korun víc než loni, z toho čtyři miliardy půjdou na náhradu zrušených poplatků a tři miliardy na růst tabulkových platů v nemocnicích.
Analýza dalšího vývoje ve světě očekává nárůst výdajů zejména na rozvíjejících se trzích v Asii a na Blízkém východě, kde to bude souviset s rozvojem veřejných a soukromých systémů zdravotnictví. Výrazný nárůst se očekává na trzích v severní Evropě, včetně Británie, Německa a Švédska, přičemž nadále tam budou pokračovat reformy zaměřené na regulaci růstu a zvýšení konkurence mezi poskytovateli péče.
Pokles výdajů se očekává v Rusku, ze 7,5 na 6,4 %, což je podle autorů studie odrazem politického napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a souvisejícího nepříznivého dopadu na ruskou měnu a ekonomiku.
Se zpomalením růstu na rozvinutých trzích budou biomedicínské společnosti hledat uplatnění na nových trzích. Už teď hledají příležitosti vedle tradičně se rozvíjejících trhů, jako jsou Rusko, Čína, Indie a Brazílie, také na trzích východní Evropy, a to hlavně v Polsku, kde se počítá s ročním nárůstem 9,9 %, dále pak ve Venezuele s očekávaným růstem 12,5 %, na Filipínách s 10,2 % a v Mexiku s očekávaným růstem 8,6 % ročně.
Zdroj: ČTK
Aktuality
