"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou volatilitu, a jsou proto odolnější vůči výkyvům na akciových trzích.

Podle aktuálních průzkumů hodnota akcií společností řídících se zásadami ESG (environment, social, and governance) během pandemie covidu-19 poklesla oproti průměru trhu méně. Potvrdila se tak jejich lepší odolnost vůči krizím. Stabilitu ESG společností podtrhuje fakt, že svým zhodnocením (21 %) v letošním prvním pololetí porazily prestižní americký index S&P 500.

Velké i menší investory, kteří by rádi obohatili své portfolio o "zelené" dluhopisy, nově oslovuje také investiční skupina Energy financial group (EFG). Společnost v listopadu nabídla veřejnou emisi dluhopisů o celkovém objemu 350 milionů korun, nominální hodnotě 100 tisíc korun za kus a s pevnou úrokovou sazbou 6,5 % ročně.

"Strategickou výhodou EFG je širší pole působnosti v rámci obnovitelných zdrojů. Převážná část tržeb našich dceřiných společností je tvořena činnostmi, které aktuální krizí nejsou nijak významně dotčeny. Jak jsme již navíc mohli pozorovat v období mezi první a druhou vlnou epidemie, ceny energií rychle reagují na obnovení provozů a dostávají se opět na původní hodnoty," komentuje situaci na trhu výkonný ředitel EFG Tomáš Voltr.

Téma ochrany životního prostředí se navíc momentálně dostává do popředí i díky nově zvolenému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, který ji během předvolební kampaně slíbil opětovné připojení USA k pařížské klimatické dohodě. Velcí investoři se tak shodují, že v nadcházejících letech by rádi přestavěli svá portfolia tak, aby v nich odpovědné investice měly až poloviční zastoupení.

Principy ESG jsou založeny na férovém a zodpovědném chování firmy nejen k životnímu prostředí, ale i zaměstnancům a společnosti jako celku. Znamená to snahu o co největší eliminaci negativních dopadů provozu na životní prostředí, dbát na rovné pracovní podmínky zaměstnanců a sledovat dopad svého jednání (nejen) na lokální komunitu v oblasti, v níž sídlí.

"EFG plně ctí pilíře ESG investování. Je pro nás důležité, aby naše podnikání v oblasti udržitelné cirkulární ekonomiky a energetiky probíhalo co nejšetrněji k životnímu prostředí a také maximálně vstřícně k lidem, kteří jsou do něj zapojeni," vysvětluje přístup EFG Tomáš Voltr.

Energy financial group patří k lídrům českého trhu v oblasti energetického zpracování biologicky rozložitelného odpadu a výroby biometanu. V rámci svých dceřiných společností se zabývá výrobou bioplynu, tepla a elektrické energie z odpadu a rovněž upgradem vzniklého bioplynu na biometan. Aktuální emise dluhopisů EFG je pro investory cestou, jak obohatit portfolio o investici, která má smysl jak z hlediska výnosu, tak udržitelnosti. Zároveň podpoří další rozvoj technologií pro zpracování odpadu, který je považován za cenný energetický zdroj budoucnosti.

Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat