Zeman v maďarské jaderné elektrárně Paks lobboval za české firmy

(AKTUALIZOVÁNO) Česko má zájem na tom, aby se české firmy staly subdodavateli při budování dalších dvou bloků maďarské jaderné elektrárny Paks. Na závěr své třídenní návštěvy Maďarska to řekl český prezident Miloš Zeman, který se ve čtvrtek přímo v Paksi setkal s maďarským ministrem zodpovědným za plánování, výstavbu a zprovoznění nových bloků elektrárny Jánosem Sülim. Jediná jaderná elektrárna v Maďarsku má nyní čtyři reaktory, které jsou v provozu od 80. let minulého století. Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chce, aby se Česko stalo v rámci visegrádské čtyřky lídrem v jaderné energetice.
"Máme zájem - až bude Paks II - aby i české firmy byly subdodavateli této stavby. Účelem všech těchto prezidentských, premiérských i ministerských misí je podporovat v tomto smyslu české podnikatele," prohlásil Zeman.
O spolupráci v jaderné energetice mluvil dnes dnes český prezident s ministrem Sülim, už ve středu ale o tomto tématu jednal také s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem.
Ke schůzce s předsedou maďarské vlády Orbánem, kterého označil za "charismatického vůdce" strany Fidesz, se prezident ve čtvrtek na závěrečné tiskové konferenci ještě vrátil. Tématem jednání byly podle něj mimo jiné protiruské sankce Evropské unie, se kterými Maďarsko dlouhodobě nesouhlasí.
"K nesouhlasu Maďarska s těmito sankcemi se zřejmě přidá i Itálie a bude-li tomu tak, pak asi ty sankce se nebudou tichou procedurou prodlužovat automaticky o rok, ale bude se o nich minimálně diskutovat," řekl Zeman. Připomněl také svůj odpor k jakýmkoli hospodářským sankcím, které jsou podle něj neúčinné.
Zeman ve čtvrtek návštěvou jaderné elektrárny, která leží asi sto kilometrů jižně od Budapešti, zakončil třídenní návštěvu Maďarska. Na místo dorazila také část ze třiceti českých podnikatelů, kteří prezidenta do Maďarska doprovodili. Jednalo se především o zástupce energetických a strojírenských firem.
Členem prezidentovy delegace byl také ministr průmyslu a obchodu Havlíček. "Česká republika má určitou ambici stát se jedním z lídrů v oblasti jaderné energetiky, a získáváme pro to logicky spojence," řekl ministr českým novinářům po návštěvě Pakse. Česko v myšlence stát se "vůdčí zemí" v oblasti jaderné energetiky v rámci V4 podle něj už podpořily Maďarsko i Slovensko. Během nadcházejícího českého předsednictví skupiny chce ČR podle Havlíčka "převzít aktivitu a jasně všem vysvětlovat, že jádro dává smysl". V létě hodlá ministr začít vytvářet "alianci českých dodavatelů", a položit tak základ tomu, aby se české firmy staly v oblasti energetiky "klíčovými dodavateli".
Vytvořit podobnou alianci má smysl například i podle Petra Macha, zástupce společnosti ÚJV Řež, který se účastnil prezidentovy cesty do elektrárny Paks. "Pro naši firmu se otevírá příležitost podílet se na adaptaci designu nového bloku," shrnul Mach výsledky jednání s maďarskými podnikateli. Připustil nicméně, že vyjednávání o zapojení ÚJV Řež do výstavby dalších bloků v Paksi jsou zatím na počátku.
Elektrárna Paks je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrývají asi polovinu energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje přidat dva další bloky. Postavit je má ruský koncern Rosatom. Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur. Kvůli tomu někteří západní politikové Maďary kritizují.
Zdroj: ČTK
Aktuality
