US MARKETOtevírá za: 10 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Že je ekonomická krize pryč? 4 neřešené problémy USA, které by nás neměly nechat chladnými

Americká ekonomika zpomaluje a zhoršuje se i situace na tamním trhu práce. Na konferenci v Atlantě to připustil šéf americké centrální banky Ben Bernanke. V roce 2010 připomínal americký nemovitostní trh kvůli změnám vlastníků hru "škatulata, hejbejte se" a mnoho Američanů je stále na podpoře. nezaměstnanost v květnu vzrostla na 9,1 procenta.

Situace ve Spojených státech je varováním. Fed tiskne hromady peněz, vláda si půjčuje, kde může, a následně utrácí prostředky závratným tempem ve všemožné snaze stabilizovat ekonomiku. Možná tímto způsobem dokáže situaci přechodně uklidnit, ale jde o řešení značně krátkozraké, protože se závažné problémy kumulují a v dlouhodobém horizontu se stav jen zhorší.

V Americe krize neskončila, naopak nabírá na obrátkách!

1. mýtus: Obamova podpora ekonomiky vytváří 23 000 pracovních míst za měsíc

150 tisíc nových pracovních míst měsíčně by ekonomika potřebovala jen kvůli tomu, aby udržela krok s tempem růstu populace. Krize zapříčinila v Americe ztrátu 6 až 7 milionů pracovních míst. Během "Obamova oživení" bylo vytvořeno okolo 540 tisíc pracovních míst. Kdy se tedy vrátí ten zbytek?

Navíc stojí za zdůraznění, že jen zhruba u patnáctiny z tohoto počtu jde o plné úvazky na dlouhodobý pracovní poměr a okolo 40 % všech pracovních míst ve Spojených státech představují povolání s nižší kvalifikací. Pokud se ekonomika USA skutečně zotavuje, proč tedy neprodukuje větší množství kvalitnějších pracovních příležitostí?

Dalším náznakem, že něco není úplně v pořádku, je fakt, že stále více Američanů na hledání práce rezignovalo úplně.

2. mýtus: Situace v nemovitostním sektoru se zlepšuje

Průměrná cena nemovitostí v USA je o 8 % nižší než před rokem. Pád cen navíc pokračuje, protože se každý měsíc ceny snižují o 1 %. V prvním čtvrtletí tohoto roku byl u nemovitostí dokonce zaznamenán nejrychlejší pokles od roku 2008. Nemovitostní krize se tak dále zostřuje.

Na základě nového průzkumu se 54 % Američanů domnívá, že k oživení na trhu nemovitostí nedojde do roku 2014.

3. mýtus: Oživení se brzy promítne v příznivém vývoji HDP

Pokud se americká ekonomika už vzchopila, proč přeprava zboží amerických firem zůstává stále na podstatně nižších úrovních než před rokem 2008? A jak je možné, že dovoz do USA ze zámoří roste mnohem rychleji než dodávky zboží z amerických podniků?

Negativní vliv na zahraniční obchod má například situace v Japonsku, které se samo potýká s ekonomickým zpomalením, které ještě prohloubily zemětřesení a následná tsunami a jaderná krize.

Podle výzkumu Gallup 41 % Američanů přesně před rokem věřilo, že se ekonomice daří lépe. Dnes toto číslo kleslo na 27 %. Opravdu ztrácí občané USA víru v ekonomiku vlastní země?

4. mýtus: USA mají státní dluh 14 bilionů USD, ale vše je v pořádku

Americká vláda si každou hodinu půjčuje okolo 168 milionů USD. Kdyby věnoval Bill Gates své bohatství do posledního centu americké vládě, stačilo by to na krytí deficitu jen po dobu 15 dnů!

Smutnou skutečností je, že nejen demokraté, ale ani republikáni nebudou schopni provést výrazné škrty v rozpočtu.

Stejně jako v evropských vyspělých zemích se i v Americe začínají baby boomers obávat o své budoucí penze a postupně se smiřují s tím, že na sklonku života skončí v chudobě. Strach je to oprávněný. Kdo se o ně postará, když se všechny peníze z vládních rozpočtů promrhají?

Počet dětí žijících v chudobě vzrostl o 2 miliony za pouhé dva roky. Každé čtvrté americké dítě tak končí odkázané na potraviny za vládní stravenky.

Američané se již staly absolutně závislými na vládních penězích

59 % obyvatel nyní čerpá vládní prostředky ve formě různých dávek. Americké domácnosti nyní obdrží větší příjem z veřejného rozpočtu, než do něj odvedou ve formě daní. Naděje na změnu není veliká, na zvyšování daní je totiž americká společnost obzvláště alergická, stejně jako nesnáší vládní škrty.

Společný dluh polostátních institucí Fannie Mae, Freddie Mac a Sallie May vzrostl pro tento rok na 6,4 oproti 3,2 bilionu USD v roce 2008. Jak se bude moci vláda v budoucnu zaručit za všechny americké dluhy?

Zatím se zdá, že jdou USA cestou znehodnocení svých dluhů denominovaných v dolarech pomocí oslabení vlastní měny, inflace pramenící z růstu cen komodit (kterou Fed systematicky ignoruje) to jen urychlí a dluhy budou do budoucna stále více splácet daňoví poplatníci ve formě vyšších cen zboží a služeb.

Zdroj: Business Insider

Ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika