Světové hrozby, které ekonomům rýsují vrásky na čelo

Strašidlo krize podobné té "Lehmanovské" stále obchází Evropu i celý svět. Nejen řecká hrozba, ale také zdlouhavá debata o americkém dluhovém stropu náladě investorů nepřidá. Neúspěch řešení dluhového problému by mohl znamenat pro USA hrozící bankrot a ztížení financování státního dluhu.
Uprostřed všech problémů jsou světové trhy jako na vodě - střídavě stoupají a klesají podle aktuálních novinek z Evropy a USA. Aktuálně se bojí zátěžových testů bank v Evropě, především italské banky jsou pod tlakem, dál se řeší Řecko.
Americké akcie dokázaly během dvou týdnů napravit předchozí dvouměsíční pokles, v posledních dnech ovšem znovu ztrácejí. Daří se naopak dolaru i zlatu, tedy osvědčeným "bezpečným přístavům".
Problémy čekají ve frontě
Podle studie společnosti Oxford Analytica existují další hrozby. Analytici je seřadili podle intenzity dopadu na svět. Většina těchto "vykřičníků" má geopolitický charakter, jiné by mohly být snadno spouštěči další finanční krize.
1. Kolaps dolaru
2. Tchaj-wansko-čínské "ozbrojené nepřátelství"
3. Izraelsko-íránský ozbrojený konflikt
4. Mexiko - vliv státu oslaben válkou drogových kartelů
5. Nárůst protekcionismu ve světě
6. Nepokoje kvůli ropě v Latinské Americe
7. Křehké zřízení v Iráku nevydrží
8. Ruská vojenská agrese
9. Konec eura
10. Indicko-pákistánská válka
11. Pákistánský státní převrat
12. Další argentinský bankrot
13. Severní Korea vojensky zaútočí na jinou zemi
14. Válka v severní Africe
15. Občanská válka v Libanonu
Kolaps dolaru?
Největší hrozbou pro svět by byl podle studie konec dolaru jako bezpečné měny. Dolar závisí na důvěře, kterou mají a budou mít Spojené státy na dluhopisovém trhu. Na něm lze pozorovat několik zajímavých jevů:
ceny dluhopisů těsně do splatnosti klesají (investoři za držbu amerického dluhu začínají poptávat vyšší úroky);
užší spready mezi americkými státními dluhopisy a jinými krátkodobými úvěrovými instrumenty nebo substituty (jako například LIBOR) signalizují pokles důvěry americké vlády, a tak i úvěrové důvěryhodnosti Spojených států jako celku;
vzestup cen amerických CDS (credit default swap – zajištění proti v tomto případě americkému bankrotu) je alarmující - největší pohyb zaznamenaly roční spready, které se přiblížily k hodnotě pětiletých (od dubna jde o 430% nárůst, zatímco 5leté rostly jen o 46 %);
zvýšená volatilita na americkém dluhopisovém trhu - další ze znamení snižující se důvěry dluhopisových investorů.
Budoucnost dolaru závisí na fiskální a monetární politice americké vlády a Fedu. Hlavní vliv na vývoj dolaru tedy bude mít americký veřejný dluh.
Čím déle se debata o dluhovém stropu potáhne, tím spíše věřitelé zareagují a budou požadovat vyšší úroky. Úvěrový downgrade pro americký veřejný sektor jako důsledek chybějícího dluhového stropu by znamenal miliardy dolarů navíc ve vyšších úrokových platbách, které by se hromadily spolu se stávajícími dluhy.
Krach Spojených států - jakkoli je v tuto chvíli stále nepravděpodobný - by zasáhl celou světovou ekonomiku, ne jako například bankroty Argentiny nebo Islandu. Místo ztracené generace zapříčiněné recesí roku 2008 by se tak jednalo o mnohogenerační ztrátu kvůli nové Velké depresi.
Michal Stupavský: Jaký vývoj čeká americkou ekonomiku v druhé polovině roku 2011?
Zdroj: Econmatters.com