Máte vysokou? 15 zemí, ve kterých je nejlepší začít kariéru

Česká republika do elitní patnáctky nepatří, je až jedenadvacátá. Ale netřeba zoufat, máme to ještě celkem blízko.
Podle McKinsey Global Institute bude do roku 2020 na světě chybět 40 milionů vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. To je celkem motivace, ale do té doby to prostě nezvládnu. Skóre rozestudovaných a dostudovaných vysokých škol u mě (samozřejmě zatím) zůstane 4:0.
Když na to přijde řeč, vždycky říkám, že jsem prostě začal moc brzo pracovat, pak všechno to zdraví, rodina, stěhování, zdraví rodiny, stěhování za zdravím, práce na rodině a tak dál. No a dneska už to ani nejsou výmluvy. Kariéru mám zářnou, ale kdybych teprve začínal a v ruce třímal diplom, svět by mi ležel u nohou.
Aspoň to naznačuje seznam zemí, kde je prý nejlepší začít kariéru jako čerstvý vysokoškolsky vzdělaný snaživec. Soupis daly dohromady společnost BAV, Wharton School a U.S. News & World Report. Uvedené státy mají podle zprávy robustní ekonomiky (no dobře), které jsou schopné přijímat nové pracující na pro ně odpovídající pozice (myšleno na základě stupně vzdělání a konkrétního oboru). Státy hodnotilo asi šest tisíc respondentů mladších 35 let z mnoha zemí na základě několika kritérií (pracovní trh, ekonomická stabilita, atmosféra nakloněná podnikání, rovnost příjmů, inovativnost a nakonec selsky rozumná chuť v dané zemi žít).
Kam bych tedy podle výzkumníků měl vyrazit, kdybych vám o tom teď nepsal a posledních 15 let zkrátka žil jinak? Věřte nebo ne, z hodnocení jako nejlepší vyšla Čína. Druhé Německo by bylo mojí geografickou a sociální nadějí, no a třetí jsou USA. Do Číny bych si na společné zpívání vzal Ondřeje Hejmu, do Německa bych vyrazil s novým cirkusem, a kdyby se mi v těch prvních dvou destinacích dařilo, po pár letech bych snad našetřil i na tu Ameriku. Další pořadí je fajn, ale to už si přečtěte sami, tohle není olympiáda, mě zajímají jenom první tři místa. I když rychlou poznámku si neodpustím.
4. Spojené království (vždycky je šance, že vystuduji gynekologii a královská rodina bude zrovna jednoho lékaře shánět)
5. Kanada (Gretzky, Lemieux, Sakic – řeč je o lidech bez vejšky)
6. Japonsko (vidět Nagano a sumo)
7. Jižní Korea (moc daleko, sorry, i když to nesedí s tím Naganem)
8. Švédsko (abych vzpomínal na vlastně docela nízké daně)
9. Rusko (tam na mě čekají)
10. Saúdská Arábie (určitě s manželkou, aby jí její dva tituly nebyly líto)
11. Nizozemsko (trocha zábavy nikoho nezabije)
12. Dánsko (kolo s sebou)
13. Singapur (odnaučit se plivat na zem)
14. Austrálie (zyrtec na klokany)
15. Francie (protože se ještě nestihla propadnout níž)