Dluhy jako velký problém pro USA

Zadlužení vlády a firem v USA je trnem v oku mnoha ekonomů a investorů. Největším strašákem je japonský scénář, který může předluženou ekonomiku ochromit na dlouhou dobu. Dluh, který nevytváří dodatečný příjem, je problémem také podle Lacyho Hunta ze společnosti Hoisington Management.
Cizí kapitál je v ekonomii za normálních podmínek považován za levnější alternativu financování, než jsou vlastní zdroje. Pumpování peněz do ekonomiky a zadlužování firem, které raději využijí peníze na nákup svých akcií, než aby je využily ve svém byznysu, již ovšem s levnými zdroji financování nemá nic společného.
Rostoucí dluh vlády USA a amerických firem může mít pro americkou ekonomiku nedozírné následky. "Tradiční model hospodářského cyklu říká, že recese přichází s rostoucími úrokovými sazbami a inflací. Když jsou ale ekonomiky předlužené, k poklesu může dojít právě pod tíhou dluhu. V Japonsku jsme byli v posledních sedmi letech svědky čtyř recesí, když byly úroky na nule a inflace záporná," říká Hunt.
Japonsko je příkladem země, která je extrémně zadlužená, ekonomicky roste pomalu a snaží se své problémy řešit nestandardními opatřeními. Dluh sice nemusí být vysloveně špatnou záležitostí, ale stává se problémem, když nevytváří dodatečný příjem.
"Ještě problematičtější je situace, kdy kvůli vysokému zadlužení rostou ceny aktiv v době poklesu zisků firem, případně když klesá reálná hodnota některých aktiv, jako jsou například nemovitosti," upozorňuje Hunt. Něco podobného se v poslední době děje právě v USA.
"To znamená, že průměrný Američan si nevede až tak dobře. Životní úroveň je stejná jako před 20 lety, což je podle mě důvod, proč jsou lidé nespokojení," doplňuje Hunt. Všechno to podle něj vede k poklesu počtu pracovních míst, rekordnímu počtu lidí odkázaných na potravinové lístky a mladých lidí žijících u rodičů běžně i po třicítce.
Je sice pravda, že u domácností došlo po krizi k poklesu zadlužení na mnohem nižší úroveň (v poměru k příjmům), Hunt ale i tak vidí dluhy jako hlavní problém amerických domácností. A jasně odpovídá také na otázku, jak by se k této situaci měl postavit průměrný investor. Základem je podle něj držet se od dluhů co nejdále.
Zdroj: Mauldin Economics