Největší trh v historii byznysu. Berete?

Střední třída je hnací sílou ekonomického rozvoje a růstu ve všech vyspělých ekonomikách. Rozvinutý svět ale, zdá se, dosáhl svých limitů a jedinou záchranou pro něj je rostoucí střední třída v rozvíjejících se ekonomikách, jejíž potenciál je podle Bank of America Merrill Lynch obrovský. Je to realistická představa, nebo se západní tonoucí emerging stébla chytá?
Podle analytiků z Bank of America Merrill Lynch je exploze globální střední třídy jedinečnou příležitostí pro firmy a ekonomický růst na celém světě. "Ve světě, v němž je kritický nedostatek růstu, představuje odpověď na všechny otázky 4,5 miliardy lidí v základně ekonomické pyramidy. Tito lidé sice vydělávají pouze 1 až 10 dolarů za den, ale jejich kupní síla je 5 bilionů dolarů a disponují bohatstvím v objemu 7,4 bilionu dolarů," píše se ve zprávě BoAML.
Potenciál (především) mladých ekonomik
Jde většinou o mladé lidi žijící v městských oblastech, kde je patrný vzestup v oblastech podporujících růst, jako jsou vzdělávání a přístup k bydlení. To by podle banky mělo vést k dalšímu růstu spotřebitelských výdajů, což by následně vyústilo v posun této skupiny lidí do střední třídy.
Tempo růstu globální střední třídy se bude moci podle BoAML rovnat s rychlostí známé z dob průmyslové revoluce nebo z období po druhé světové válce. Do roku 2030 by mohl počet lidí s příjmy od 10 do 100 dolarů denně vzrůst o 3 miliardy lidí na 4,9 miliardy lidí. Povede to k růstu spotřeby této skupiny lidí z 21 bilionů dolarů v roce 2009 na 56 bilionů dolarů v roce 2030 a 84 bilionů dolarů v roce 2050. Většina tohoto růstu by měla připadnout na rozvíjející se trhy.
"S růstem kupní síly lidí v rozvíjejících se ekonomikách se jejich zájem a spotřeba přesunou od základních produktů (jako jsou jídlo a oblečení) k odvětvím, jako jsou značkové oblečení, kultura, školství, zdravotnictví a podobně," míní BoAML.
Kromě samotné globální střední třídy to má mít pozitivní dopady také na společnosti, které v těchto odvětvích působí. Tyto firmy dnes sice mohou část, nebo i většinu svých služeb poskytovat právě skupině na dně příjmové pyramidy, ale do budoucna bude mít posun jejich klientely do střední třídy také pozitivní dopad na jejich fungování, na podporu inovací, zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti. Podle americké banky je vzestup střední třídy jedním z největších ekonomických trendů budoucnosti a pro tyto firmy jde o historickou příležitost, jež se nemusí v opakovat.
Nebereme
Tyto předpoklady BoAML sice vypadají hezky na papíře, otázkou ale zůstává, zda je tento přerod reálný. Zejména v rozvíjejících se zemích je velkou překážkou politická situace a nestabilita, velká míra korupce a ekonomická polarizace, která má tendenci se spíše rozšiřovat a bránit vzniku silné střední třídy. Tento problém je patrný i v rychle rostoucích ekonomikách, jako jsou Čína, Indie, v zaostalejších je pak ještě výraznější.
Další překážkou může být udržitelnost takového vývoje, což je patrné v současném rozvinutém světě, který již řadu let není schopen se zotavit z jedné větší krize, kde jako kdyby růst narazil na své limity. Je sice pravda, že v rozvíjejících se ekonomikách mají lidé tendenci lépe zvládat podobná krizová léta, protože na dlouhá období blahobytu nejsou zvyklí, ale vzhledem k rychlé době, v jaké žijeme, může i tamní počáteční růstový boom trvat poměrně krátkou dobu a není neomezený (stačí se podívat na současnou Čínu).
S tím souvisí i poslední problém, jímž je (ne)dostatek zdrojů, které mohou tento růst podpořit. Je tedy sice hezké, že analytici z BoAML hýří optimismem, ale vzhledem k problémům, které jimi prosazovaná "jedinečná příležitost" představuje, zní odpověď na otázku v titulku "nebereme".
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch