EUR/USD, EUR/CZK a úrokové sazby: Jak jsou jednotlivé trhy citlivé na brexit?

Okamžitá reakce trhů na výsledek britského referenda byla opravdu silná, došlo totiž ke zvratu v očekáváních z předchozích dnů, kdy narůstalo přesvědčení, že se Britové rozhodnou pro setrvání v Evropské unii. Zatímco GBP/USD propadl až o 12 % a EUR/USD klesl až o 4 %, EUR/CZK narostl o méně než 0,5 % (úroveň 27,20 zůstala nedotčena). Eurové úrokové sazby se zavrtaly hlouběji pod nulu a o 5-10 bazických bodů klesly i sazby korunové.
První výbuch volatility má trh za sebou. Co dál?
Další vývoj bude reakcí nejen na průběh vyjednávání Londýna a Bruselu o odchodu Británie z EU. Bude vycházet také z citlivosti jednotlivých trhů na postupu těchto jednání.
Vyjednávání mezi Británií a EU budou dlouhá a možností, kam mohou vést, je mnoho. V principu jde o to, zda to unie pojme ve stylu básně Viktora Dyka ("Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš."), nebo racionálně, aby minimalizovala negativní dopady na ekonomiku. Překážky v obchodu mezi Spojeným královstvím a EU nikomu neprospějí. "Osolit" Británii rozvod může být výstraha pro ostatní, ale zároveň to posílí hněv a euroskeptické nálady v jiných zemích. Pesimista řekne, že je brexit prvním krokem k mnoha referendům, exitům a poklesu ekonomik, zatímco optimista řekne, že povede k výrazným změnám v EU, které z ní opět udělají sexy klub. A to možná dokonce i pro Británii, která může zvážit změnu rozhodnutí tváří v tvář jiným podmínkám v unii a riziku faktické ztráty pojmu "velká".
Co člověk, to názor na politiku a průběh brexitu. Nás ale zajímají trhy a jejich reakce.
EUR/CZK
Koruna v páru s eurem je hodně rezistentní vůči výraznějšímu oslabení, a to i v době paniky (minulý pátek ráno), protože je již podhodnocená intervencemi ČNB. Výraznější oslabení koruny nelze vyloučit, ale musely by být splněny jisté podmínky. Z krátkodobého pohledu by bylo potřeba, aby zahraniční investoři houfně opustili své pozice v korunových dluhopisech. To neudělali, ani když ČNB posunula očekávaný termín změny monetární politiky, ani během globálních výprodejů na trzích na začátku roku. A zatím tak nečiní ani v současnosti.
Ke slabší koruně vede i cesta problematických jednání EU a Británie, blbé nálady v ekonomice, recese, deflačních tendencí či nové devalvace měny ze strany ČNB. Nic z toho není vyloučeno, ale je potřeba splnění několika podmínek zároveň. Pokud brexit naopak nebude pro evropskou ekonomiku tak drtivý, jak popisují nejčernější scénáře, riziko na trhu s EUR/CZK je stále násobně větší ve směru posílení koruny pod 27 v horizontu několika čtvrtletí.
EUR/USD
Dolar na rozdíl od koruny nepotřebuje k rozběhnutí se v páru s eurem ani zdaleka tak černé scénáře britsko-evropského rozvodu a dopadů na evropskou ekonomiku. Dlouhé pozice jsou relativně malé. Komplikace v jednání, pár špatných čísel z evropské ekonomiky nebo úvahy ECB o další akci v sazbách mohou stačit k rozběhnutí rally dolaru, tedy poklesu EUR/USD. Na druhou stranu, bezproblémový odchod Británie z EU nemusí mít na pár žádný velký dopad.
Úrokové sazby
Úrokové sazby se zavrtávají stále hlouběji i bez brexitu. Odchod Spojeného království z EU a rizika zpomalení ekonomiky a deflačních tendencí se hodí jako dobrý důvod pro srážení sazeb ještě níže. V sestupném trendu jsme ale opravdu daleko a je v něm započítáno mnoho negativních faktorů a rizik. Reakce na případný bezproblémový odchod Británie z EU ve směru růstu sazeb má proto mnohem větší prostor než možný pokles pod heslem "problematický brexit je další jobovka, a tedy důvod pro klesající sazby".