US MARKETOtevírá za: 12 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Kapku horší krize

Přestože titulním stránkám médií vévodí řada globálních hospodářských, geopolitických a demografických problémů, na jeden z největších se často zapomíná.

Tím problémem je nedostatek vody, která se v nejbližší době může stát globálním tématem číslo jedna. Již v květnu investory upozorňoval na problémy s vodou a klimatem stratég z Bank of America Merrill Lynch Joe Quinlan. Podle něj jsou rizika jako zpomalení v Číně, rozpad EU nebo krize na Blízkém a Středním východě všem dobře známá a finančními trhy zakomponovaná do cen. "Ani jedno ze jmenovaných rizik přitom ani vzdáleně není tak nebezpečné pro globální ekonomiku jako rizika klimatických změn, která mají vliv na vodu a její zdroje. O tom ví investoři velmi málo," míní Quinlan.

Riziko nedostatku vody

Tým analytiků z BoAML ve své zprávě klientům svou hrozbu ohledně nedostatku vody v červnu zopakoval. "Voda a její nedostatek jsou jedním z největších rizik, kterým budeme čelit. Až 750 milionů lidí nemá přístup k pitné vodě a až 2,4 miliardy lidí nemá přístup k dostatečné hygieně. Téměř 50 zemí oficiálně pociťuje nedostatek vody a až 70 % světových zásob podzemních vod je za vrcholem svého potenciálu. Světová poptávka po vodě v roce 2030 překročí nabídku o 40 % a v roce 2050 bude mít 3,9 miliardy lidí závažný problém s nedostatkem vody. Nedostatečná nabídka vody stojí globální ekonomiku ročně 260 miliard dolarů, tedy 1,5 % globálního HDP. Do roku 2050 je ohroženo 45 % předpokládaného růstu HDP, protože až 50 zemí se může dostat kvůli vodě do konfliktu," píší analytici z BoAML.

Podle Joea Quinlana je voda "mízou světové ekonomiky" a bez ní bude situace stále složitější nejen pro lidi, ale také pro mnohá průmyslová odvětví, která jsou na vodě závislá. Podle světové banky by poptávka po vodě v průmyslu mohla do roku 2050 vzrůst o 50-70 %.

Jedním z dobrých příkladů toho, jak se může situace za poměrně krátký čas změnit k horšímu, je Kalifornie. Tu trápí již pátým rokem velké sucho, podle odborníků největší za posledních 1 200 let. Studenti z University of California odhadují, že sucho bude letos místní ekonomiku stát 2,7 miliardy dolarů a 21 000 pracovních míst.

Analytici z BoAML k tomu dodávají, že pokud půjde vše jako dosud, poptávka po vodě v Kalifornii předčí nabídku do roku 2060 o 50 miliard kubických metrů. Existuje 80% šance, že se v tomto století dočkáme sucha trvajícího i několik dekád.

Problém na Středním východě a v Indii

Další problematickou zemí je Saúdská Arábie, která své neobnovitelné zdroje podzemních vod doslova drancuje, a v budoucnu tak může mít velký problém. Ali al-Takhees, bývalý podtajemník saúdskoarabského ministerstva zemědělství, se vyjádřil, že "země bude čelit katastrofě, pokud se nezmění způsob obdělávání půdy. Je potřeba zachovat zbývající zdroje podzemní vody".

Joe Quinlan přidává příklad Indie, která rovněž trpí v posledních dvou letech velkým suchem, což ekonomicky ohrožuje až 300 milionů lidí. Rezervoáry spodní vody v zemi jsou podle něj na nejnižších úrovních za posledních několik desetiletí, což má negativní vliv jak na zemědělství, tak na výrobu elektrické energie. "Přehrady jsou vyschlé, továrny nedosahují maximální výrobní kapacity a nedostatek pitné vody přímo ohrožuje miliony lidí. Mezi státy vznikají války o vodu, což už tak krizovou situaci z pohledu vlády ještě zhoršuje. Pokud si to vše dáme dohromady, jeden z nejsilnějších rozvíjejících se trhů se hroutí kvůli vlivu klimatických podmínek a nedostatku vody," tvrdí Quinlan.

Zároveň doporučuje vládám i soukromým firmám, aby investovaly do infrastruktury, která by znamenala alespoň udržení současného stavu, když už ne jeho zlepšení. Pokud tak neučiní, hrozí totálním zdecimováním jak vodních zdrojů, tak ekonomického růstu. "Globální změny klimatu a zvyšující se frekvence období sucha, záplav a prudkých bouří nadále stupňují globální vodní krizi. Tato pomalá krize v posledních desetiletích postupně nabírá na obrátkách a vytváří spoustu rizik pro globální růst, ale i více investičních příležitostí," uzavírá Quinlan.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

Ekonomické a politické hrozbyKomodityPřírodní katastrofySvětová ekonomikaVoda
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika