George Soros: Toto jsou 4 kroky nutné k záchraně Evropské unie

V Evropské unii to pořádně skřípe a jednota starého kontinentu je v ohrožení. Miliardář a uznávaný americký investor maďarského původu George Soros ale ví, jak situaci zachránit. Ke spáse společenství podle něj vedou čtyři jednoduché kroky.
Nejistota ohledně dalšího směřování Evropské unie vzrostla poté, co se většina Britů v červnovém referendu vyslovila pro odchod své země ze společenství. Světem se ihned začaly šířit obavy, že Británie bude jen první dominovou kostkou. Podle Sorose, který hlasitě vyjadřoval podporu táboru stoupenců setrvání Británie v unii, se však naopak může brexit ukázat jako zásadní impulz ke stmelení EU.
"Dění, které následovalo po referendu, Britům ukázalo, co pro ně odchod z unie bude znamenat," říká Soros. Těžkosti, kterým nyní Británie bude čelit, podle něj ve zbylých zemích naopak mohou podpořit myšlenku evropské jednoty. Unie ale rozhodně nesmí zaspat. Následující čtyři kroky jsou podle Sorose k záchraně evropské jednoty doslova nezbytné.
1. Rozlišování mezi eurozónou a EU
Je potřeba začít skutečně rozlišovat mezi eurozónou a Evropskou unií. Společenství zemí platících eurem by mělo mít společný rozpočet a společné ministerstvo financí, které by doplňovalo Evropskou centrální banku. Země, které nejsou součástí eurozóny, by ale zároveň neměly mít pocit, že jsou v politických jednáních odsunuté na druhou kolej.
2. Posílení obrany Evropské unie
Opomíjeným esem v rukávu unie je Ukrajina, jejíž obyvatelé jsou ochotni za svoji vlast položit život. Brusel by si měl uvědomit, že odhodlání Ukrajinců, kteří by se rádi stali součástí EU, je nejcennější aktivum, se kterým může ve své zahraniční politice pracovat.
3. Využití kreditu Evropské unie
Evropští političtí lídři se chovají přinejmenším nezodpovědně, když ignorují velmi příznivý kredit Evropské unie. Úvěrovou bonitu by EU mohla závidět leckterá země, je tedy nerozumné a nelogické ji v současné situaci nevyužít.
4. Efektivní řešení uprchlické krize
Uprchlická krize, jejíž kořeny sahají až do roku 2010, kdy v arabských zemích odstartovala série masových demonstrací známá jako arabské jaro, je v současnosti největším problémem Evropské unie. Politici by proto měli napřít veškerou svou sílu tímto směrem a měli by se odstřihnout od neefektivních a nefungujících opatření na omezení neřízeného přílivu migrantů do EU.
Zdroj: Project Syndicate