US MARKETOtevírá za: 16 h 39 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Stačí jeden graf: Jak je Itálie nebezpečná pro Evropu?

Itálie stojí nad propastí politické a ekonomické krize. Vládu Mattea Renziho může položit neschválení reforem a ekonomiku bankovní krize. Vážných rizik, které ohrožují celou zemi, je však podle MMF mnohem více. A jejich dopady může pocítit celý starý kontinent.

Politická nestabilita, slabý růst, který bude podle Mezinárodního měnového fondu trvat ještě minimálně deset let, a současná bankovní krize, které ohrožuje celou Evropu. To vše vedlo MMF k sestavení palety rizik, která shrnuje všechna největší rizika týkající se Itálie, a to včetně jejich pravděpodobnosti a dopadu na ekonomiku.

Matice obsahuje zdroje rizika (spouštěcí události i dotčená odvětví), očekávaný dopad i doporučenou odezvu odpovědných orgánů. Barva v prvním sloupci znamená pravděpodobnost, že událost nastane (zelená pod 10 %, oranžová 10–30 % a červená 30-50 %), ve třetím sloupci pak odlišuje závažnost dopadu (zelená pozitivní, červená negativní).

Banky jsou na tom špatně

Banky v Itálii jsou kvůli špatné profitabilitě, nespláceným úvěrům a velké expozici v zahraničí nejohroženější. Spouštěčem je vedle brexitu přetrvávající nejistota v bankovním systému, což povede k dalšímu zhoršení v oblasti firemního financování, bankovních rozvah a solvence bank. Problémem je rovněž skutečnost, že samotný finanční sektor se nemůže podílet na zlepšení situace.

Řešením by podle MMF mohl být tlak na banky, aby vylepšily své rozvahy, vyčištění trhu od nefungujících společností a přijetí komplexní strategie.

Reálná ekonomika také nic moc

Problémy jsou však také ve fiskální oblasti a reálné ekonomice. V prvním případě je spouštěčem (i když poměrně málo pravděpodobným) zhoršená situace na globálních finančních trzích spojená se zvýšenou volatilitou, růstem spreadů a poklesem hodnoty finančních aktiv v zemi. To může mít neblahý vliv na veřejný dluh a financování a vést k růstu výnosů dluhopisů, což by opět snížilo důvěryhodnost země v očích investorů. Řešením je podle MMF kladení důrazu na dodržování fiskálních cílů, což by pomohlo ke zvýšení kredibility země.

V oblasti reálné ekonomiky jsou největšími hrozbami pokračování slabé poptávky a nízké inflace, které by mohly zkomplikovat snižování veřejného dluhu, stejně jako neutuchající příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky. Určité problémy by mohlo vyvolat také rozšiřování populismu, který je hrozbou pro přijímání potřebných reforem, a z globálního hlediska zpomalování Číny a ostatních rozvíjejících se trhů.

V ohrožení jsou jak produktivita, tak podnikatelské prostředí jako celek. Pokračující stagnace povede k růstu nezaměstnanosti a komplikacím při snahách snižovat veřejný dluh, ale může mít negativní vliv také na export. MMF radí urychlit strukturální reformy a nechat působit automatizované stabilizátory k posílení růstu.

Efektům, jako je uvolňování měnové a fiskální politiky, strukturální reformy nebo zlevnění ropy, které by mohly mít lepší než očekávaný vliv, MMF nedává velké šance. Mohly by ale napomoci snižování vysokého zadlužení Itálie.

Zdroj: MMF

BankyDluhová krizeEkonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaItáliePIIGS
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika