Tři roky po pádu Lehman Brothers: Jsme na tom lépe než na podzim 2008?

Před třemi lety se zhroutil jeden ze symbolů Ameriky. Investiční banka Lehman Brothers se nedočkala státního záchranného kruhu a po 158 letech fakticky zmizela z ekonomické mapy světa. Hluboká jizva na americkém i světovém finančnictví, která po ní zůstala, dodnes úplně nevybledla. Investiční web se zeptal osmi investičních expertů, v čem je dnešní situace na trzích a v ekonomice podobná, a v čem se naopak liší od podzimu 2008.
Michal Stupavský
portfoliomanažer, Conseq
Stejně jako před třemi lety panuje velká nejistota ohledně dalšího vývoje. Akciové trhy zaznamenaly významnou korekci, začíná se spekulovat o další hospodářské recesi.
Významně se však posunula fundamentální systémová rizika. V roce 2008 měl problémy především soukromý sektor, zejména banky, nyní se hrozba v podobě enormního dluhu přesunula do veřejného sektoru.
Do role zachránců se musely pasovat centrální banky, které nakupují státní dluhopisy za nově natištěné peníze. Oproti roku 2008 proto výrazně více hrozí inflace.
Petr Čermák
analytik, Colosseum
Situace je podobná ve zvyšující se nervozitě na mezibankovních trzích a v růstu volatility na finančních trzích.
Rozdíl je patrný v reakci centrálních bank, které zasahují ochotněji, rychleji a ve větší míře.
Investiční web se pádu Lehman Brothers věnoval i v uplynulých letech
Michal Valentík
hlavní investiční stratég, ČP Invest
Banky mají stále v aktivech "časované bomby". V roce 2008 to byly hypoteční úvěry a jejich deriváty, dnes jsou to dluhopisy států, které pomalu kolabují.
Odlišnost vidím u firem, které jsou stále schopny generovat zisky. Zisk na akcii (EPS) v indexu S&P 500 dosáhl za 2Q2011 historického maxima, před třemi roky naopak firmy na úrovni zisků bezprecedentně propadly.
Kromě toho je dnes fiskální politika kvůli vysokému zadlužení vyčerpána a monetární politika nefunguje kvůli pasti likvidity.
David Brzek
hlavní makléř, Fio banka
Problémy jsou stále, ale jiného charakteru. V roce 2008 a dále bylo jedním z největších problémů zamrznutí mezibankovního trhu a naprostá nedůvěra mezi bankami.
Situace bank je aktuálně odlišná, došlo k navýšení kapitálu, mezibankovní trh relativně funguje. Bankovní systém dnes pro změnu ohrožují odpisy z investic do rizikových dluhopisů.
Americká ekonomika je v tuto chvíli silnější. V roce 2008 došlo v USA k poklesu HDP, který byl umocněn v roce následujícím. Letos celkový pokles HDP USA rozhodně nehrozí, pro rok 2012 jsou odhady rovněž výrazně v kladných číslech.
Podnikový sektor prošel výraznou restrukturalizací ve snaze dosáhnout nižších nákladů a podstatně vyšší efektivity. Americké korporace mají silné rozvahy s velkým množstvím hotovosti pro postupný růst investic.
Pavel Kohout, Martin Burda, Michal Valentík: Pád banky Lehman Brothers tři roky poté (VIDEO)
Petr Hlinomaz
analytik, BH Securities
Situaci před třemi lety připomínají současné obavy, nejistota a nervozita na akciových trzích. Není totiž zřejmé, jak bude vyřešena dluhová krize v Evropě tak, aby byly co nejmenší škody.
Podobné příčiny se dají nejlépe ilustrovat na případu srovnání s Řeckem. Již dříve byla porovnávána řecká krize (2010) s pádem Lehman Brothers (2008), v zámoří k nim leckdy byla připojována i kauza energetické firmy Enron (2002). Všem třem kauzám lze přiřadit určité kejklířství s účetními daty. S informacemi, které Lehmanům pomohly tajit skutečnou finanční pozici, Řecku pomohly do měnové unie a Enron přivedly k bankrotu.
Současná situace je odlišná především v tom, že jsou problémy spíše v Evropě než v USA a rizikové pozice finančního sektoru jsou o něco zřetelnější.
Přehlédnout nelze také odlišné chování ratingových agentur, které se nyní chtějí vyhnout pochybení, a proto iniciativně snižují ratingy státních dluhů.
Marek Hatlapatka
hlavní analytik, Cyrrus
Dnes je stejně jako před třemi lety v hlavní roli bankovní systém. Tehdy banky držely pochybná hypoteční aktiva, nyní drží pochybné vládní dluhopisy. Tehdy banky vykázaly velké odpisy, kterým se nevyhnou ani tentokrát.
Kapitálový polštář mají sice nyní kvalitnější a větší, na druhou stranu je otázkou, zda mohou vzhledem k dluhové krizi počítat s takovou státní asistencí, jaká přišla při nedávné finanční krizi.
Pokud Řecko zbankrotuje, nastane na trzích otřes podobný tomu po pádu Lehman Brothers
Milan Vaníček
hlavní analytik, J&T Banka
Najdeme řadu rozdílů, a,le i společných znaků. Ve hře je stále riziko spojené s bankovní likviditou, ale ještě nenastala situace obdobná pádu Lehman Brothers. Je to patrné na mezibankovním trhu, kde aktuálně rostou mezibankovní sazby.
Ekonomiku (USA i některých států Evropy) čeká období přinejmenším sníženého růstu, případně různě hluboké recese, což je samozřejmě pro finanční trhy, konkrétně pro optimisty v dlouhých pozicích, nepříznivé.
Na druhou stranu je v ekonomice díky uvolněné měnové politice některých centrálních bank více likvidních prostředků, což by mělo podporovat různé sektory ekonomiky.
Řada firem je daleko méně zadlužených než v roce 2008. Evropa a Amerika ovšem musejí vyřešit problém vysokých dluhů, jinak budou finanční trhy dále pod tlakem.
I v této souvislosti nesmíme zapomínat na rizika související s politicky motivovanou záchranou Řecka, které by bez pomoci eurozóny, MMF a ECB již dávno zkrachovalo.
Martin Urban
hlavní makléř, BrokerJet ČS
Finanční trhy se znovu točí ve víru nejistoty a vysoké volatility. Sílí obavy o budoucnost a stabilitu trhů, a tím i celé ekonomiky.
Nejedná se již ovšem o problémy bank a jejich "rizikových aktiv", ale o problémy ve financování státních dluhů, tedy o nejvyšší patro důvěryhodnosti celého ekonomického systému.
Jak padala banka Lehman Brothers. Poslední dny před začátkem finanční krize
Aktuality
