Chcete nastartovat ekonomiku? Nechte padnout akciový trh

Centrální banky se snaží zachraňovat ekonomiky, seč mohou, ale monetární podpora přestává fungovat. Vlády chtějí rozšiřovat fiskální stimuly, ale i v této oblasti panují obavy o to, zda to bude mít smysl a zda je to vůbec potřeba. Deutsche Bank přichází s řešením, které se nikomu nechce líbit, ale možná je jediné, které má naději na dobrý výsledek.
Stále ta samá písnička. Nulové, nebo v horším případě záporné sazby způsobují více problémů než užitku a kvantitativní uvolňování nemá takový dopad, jaký by centrální banky chtěly. Ekonomika ne a ne nastartovat, a tak zde máme ještě jednu možnost, a to jsou fiskální stimuly, například ve formě peněz z helikoptéry. Ani ty ale nemusejí fungovat.
Stále častější názor, že nástroje centrálních bank jsou vyčerpané a že je potřeba zavést fiskální opatření, sdílí také analytici z Deutsche Bank. A stejně tak si uvědomují problémy s tím spojené, jako jsou příliš velké zadlužení a (a to zejména) politická neprůchodnost. Je podle nich poměrně složité si představovat, že budou vlády přijímat nová záchranná opatření, když akciové trhy překonávají historická maxima (jakkoli ekonomice jako celku se nedaří tak, jaky by politici i občasné chtěli).
Deutsche Bank je proto přesvědčena, že aby mohla přijít nějaká zásadní opatření, na trzích musí dojít k výrazné změně nebo šoku. "Bez vnějšího ekonomického šoku se těžko dočkáme toho, že politici (s asistencí centrálních bank) přijmou nějaká dramatická fiskální opatření, která by nastartovala globální ekonomiku a vedla až k růstu nominálních úrokových sazeb prostřednictvím zvyšujících se inflačních očekávání. Ironií je, že aby tento šok přišel, vyžadovalo by to kolaps cen rizikových aktiv, aby odpovědní lidé zpanikařili a snažili se uspíšit přijímání fiskálních stimulů," píše banka v poznámce klientům.
V krátkodobém horizontu by sice tyto šoky a propady na trzích vypadaly hrozivě, ale centrální bankéře a vlády jednotlivých zemí by to mohlo přinutit udělat kroky, které by pomohly ekonomice v dlouhodobém výhledu.
Investorům při této myšlence dost možná vstávají vlasy na hlavě, ale na druhou stranu je pravda, že akciový trh pořádnou korekci, případně menší medvědí trend potřebuje jako sůl. Trochu podezřelé na názoru Deutsche Bank je ale to, že této korekce údajně není potřeba proto, že jsou aktiva v čele s akciemi příliš drahá, ale proto, aby centrální banky a vlády měly další důvod chrlit peníze a lít je do ekonomiky.
Zdroj: Deutsche Bank
Aktuality

