Nové Silicon Valley? Možná tam, kde byste ho (ne)čekali

Robotika, drony, chytré telefony, elektronické platební systémy, internet věcí, mobilní hry, superpočítače, e-commerce. To vše jsou sektory, které v posledních letech zažívají obrovský boom. A kde se technologiím daří nejvíce? Přece v Číně.
Dobrou ukázkou rostoucího významu čínských technologií je podle analytiků z BI Intelligence výroba dronů. Čínská společnost DJI podle nich ovládá tři čtvrtiny amerického trhu s drony. Podobně dravé jsou i společnosti a aplikace jako Alibaba, Didi, Baidu nebo WeChat, o kterých ještě nedávno neměli lidé na západě ani ponětí.
Komunikační aplikaci WeChat od vývojáře Tencent Holdings používá přibližně 650 milionů lidí. A Tencent Holdings, která se letos v létě stala nejhodnotnější čínskou technologickou firmou, rozhodně nechce zůstat jen u WeChatu. V červnu se firma dohodla na převzetí finského herního studia Supercell. Za firmu, jež stojí za populární hrou Clash of Clans, zaplatí Tencent Holdings 8,6 miliardy dolarů. Když chce být někdo jednička v oboru, musí si jít zkrátka tvrdě za svým.
Technologičtí giganti a velké čínské univerzity utrácejí ročně desítky miliard dolarů na vývoj a výzkum. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) čínské firmy v roce 2012 utratily za výzkum a vývoj bezmála 300 miliard dolarů. Více peněz již v této oblasti utratily jen americké firmy, a to 454 miliard dolarů.
Stále aktivnější je Čína i v oblasti patentů. A v červnu britská televize BBC potvrdila, že říše středu obhájila prvenství na poli nejvýkonnějších superpočítačů.
Rostoucí vliv Číny ve světě technologií přiznává i respektovaný technologický portál Recode, který v květnu napsal, že se z Číny stává nejvážnější konkurence donedávna neohroženého amerického Silicon Valley.
Důležité nyní podle předních expertů z technologického odvětví bude to, jak se k dynamickému růstu této oblasti postaví čínská vláda, respektive to, zda a jak se jí podaří vyřešit bezpočet otázek a problémů týkajících se kybernetické bezpečnosti, která je s technologiemi neodmyslitelně spjata, avšak v Číně zároveň stále trochu přehlížena.
Další klíčovou otázkou pak bude, zda se Číně podaří technologie aktivně využívat i na domácím trhu. Analytici se shodují, že by Peking mimo jiné měl zintenzivnit své snahy o dostatečné pokrytí země rychlým internetem, jež by umožnilo například bojovat proti přebujelé byrokracii. Pokud Čína hozenou rukavici zvedne, bude s ní technologický svět rozhodně muset počítat ještě více než dosud.
Zdroj: World Economic Forum