Americké akciové indexy v pondělí uzavřely smíšeně, S&P 500 prodloužil sérii rekordů

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí uzavřely na rekordních úrovních díky rostoucímu optimismu ohledně fúzí a akvizic.
Index Dow oslabil o 0,14 % na 46 694,97 bodu, a to především kvůli poklesu cen akcií firem jako Sherwin-Williams (-2,80 %), Home Depot (-1,45 %) a McDonald's (-1,64 %). Širší index S&P 500 naopak přidal dalších 0,36 % na 6 740,28 bodu a technologický Nasdaq Composite zpevnil o 0,71 % na 22 941,67 bodu. Index akcií menších firem Russell 2000 také dosáhl rekordní hodnoty, když poprvé překonal hranici 2 500 bodů a uzavřel se ziskem 0,41 % na 2 486,35 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,68 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 4,159 %. Ceny ropy stouply o zhruba procento a půl, zlato zdražilo o bezmála dvě procenta na nový rekord okolo 3 960 USD za trojskou unci, stříbro přidalo procento a bitcoin se vrátil na hodnotu nad 125 000 USD.
Tahounem růstu technologických titulů byl výrobce čipů AMD (+23,71 %). Firma oznámila dohodu s OpenAI, která by mohla získat až 10% podíl v AMD. Spolupráce se týká využití nových grafických procesorů v následujících letech. Konkurenční NVIDIA (-1,12 %) naopak po oznámení dohody oslabila.
Silný růst zaznamenaly také akcie bank. Comerica (+13,68 %) zpevnila po oznámení, že ji Fifth Third Bancorp (-1,40 %) koupí za 10,9 miliardy dolarů v rámci transakce s akciemi. Spojením vznikne devátá největší americká banka podle aktiv. Index akcií regionálních bank vzrostl o 1 % díky očekávání dalších podobných fúzí.
Podle analytiků je na trhu patrný dlouhodobý optimismus. "Panuje přesvědčení o růstu v delším horizontu, regulace je nyní přívětivější pro firmy i banky a do konce příštího roku se očekává pokles úrokových sazeb až o 1,25 procentního bodu," uvedl Brian Mulberry ze společnosti Zacks Investment Management.
Investoři přitom přehlížejí probíhající vládní uzavírku v USA, která pokračuje už druhý týden kvůli neshodám v Kongresu ohledně financování vlády. Shutdown zpozdil i zveřejnění důležitých ekonomických dat. Podle Roberta Edwardse z Edwards Asset Management trh teď více reaguje na očekávání firemních zisků a možné snižování sazeb ze strany Fedu než na vládní krizi. Dodal, že případný pokles trhu kvůli uzavírce by byl příležitostí k nákupu. I přes nejistotu kolem vlády a pracovního trhu analytici očekávají, že index S&P 500 by mohl do konce roku překonat hranici 7 000 bodů.
AI není jedna velká bublina, mezi firmami jsou velké rozdíly
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Generální ředitel společnosti Nike Elliott Hill v rozhovoru pro CNBC uvedl, že návrat sportovního gigantu k udržitelnému růstu "bude nějakou dobu trvat". Firma podle něj sice zaznamenává pokroky v rámci plánu obratu, ale cesta k vyšším tržbám a maržím bude postupná.
- Americká regionální banka Fifth Third Bancorp oznámila dohodu o převzetí konkurenční banky Comerica v transakci financované výhradně akciemi v hodnotě 10,9 miliardy dolarů. Spojením vznikne devátá největší banka ve Spojených státech s aktivy přibližně 288 miliard dolarů.
- Společnosti AMD a OpenAI uzavřely miliardovou dohodu o dodávkách čipů pro umělou inteligenci, v jejímž rámci může OpenAI získat až 10% podíl v AMD. Partnerství patří mezi největší v historii odvětví a posiluje pozici AMD vůči konkurenční Nvidii.
- Ministr financí USA Scott Bessent má podle informací americké televize CNBC setrvat ve vedení daňové správy IRS, kterou dosud řídil dočasně. Prezident Donald Trump tak dále upevňuje vliv své administrativy na klíčové ekonomické instituce.
- Firefly Aerospace oznámila akvizici americké obranné technologické společnosti SciTec se sídlem v Princetonu v New Jersey za 855 milionů dolarů, aby posílila svou nabídku v oblasti vesmírné a obranné infrastruktury. Uzavření transakce se očekává do konce roku, přičemž SciTec bude po dokončení fungovat jako dceřiná společnost Firefly pod vedením svého současného ředitele Jima Lisowského.
Zdroj: CNBC
Aktuality

