Americké tažení proti jüanu: Více škody než užitku?

Američtí zákonodárci se opět zaměřují na manipulaci čínské vlády s hodnotou jüanu. Po letech velkého úsilí hledají další možnosti, jak se bránit proti umělému podceňování čínské měny, které dlouhodobě vede k negativní obchodní bilanci USA s Čínou. To vše přesto, že má být čínská měna od roku 2015 volně směnitelná s eurem a dolarem a stát se součástí koše rezervních měn.
Uvolnění kurzu ohlásil začátkem září na tiskové konferenci po jednání s odpovědnými čínskými úředníky šéf hospodářské komory Evropské unie v Číně Davide Cucino. Má také vzniknout středisko obchodování v čínské měně v londýnské finanční čtvrti City.
Jüanu by cestu na světové trhy mělo umožnit navýšení celních sazeb na čínské výrobky dovážených do jiných států, aby se tak vyrovnala nerovnováha určená právě čínskou měnovou politikou. Ta se podepisuje i na americké zaměstnanosti, jelikož se celá řada firem v posledních letech rozhodla přesunout výrobu do Číny ve snaze o snížení nákladů na minimum.
Peking trochu směšně popírá, že by právě umělá manipulace s měnou měla vliv na neuvěřitelně negativní obchodní bilanci mezi Státy a Čínou. Pravděpodobně stále vychází z vnitřního přesvědčení, že politici v USA nejsou schopni stejně jako v předchozích letech dotáhnout svou myšlenku do finálního ustanovení, které by tuto situaci řešilo. Důvodů, proč se k tomuto rozhodnutí pravděpodobně nedostanou, je celá řada.
USA potřebují jüan vyřešit
Prosazení návrhu zákona, který přišel ze Senátu, má podporu napříč celým politickým spektrem této komory. Problém však bude vycházet ze silně negativní reakce lobbyistických skupin a organizací.
Další překážkou bude politika Bílého domu, která již řadu let opakuje fakt, že by takové opatření mohlo vést k destrukci obchodní a politické spolupráce s čínskou vládou.
Dluhová krize v eurozóně je proti riziku tvrdého přistání čínské ekonomiky jen slabým odvaremBílý dům proto prosazuje politiku jakési tiché tolerance, kdy je jednodušší spolupracovat než se dostat do situace, ve které by mohla přijít celá řada odvetných opatření.
V loňském roce vznikl výraznější politický tlak na představitele čínské vlády a přinesl úsměvný výsledek. Čína se rozhodla trochu uvolnit měnu, která vůči dolaru následně posílila o několik málo procentních bodů.
Nicméně mezi ekonomy panuje shoda v tom, že je jüan proti dolaru stále podhodnocen rámcově o 40 %, čímž se vracíme ke vtipnému vyjádření Číny, že tento rozdíl nemá vliv na obchodní bilanci mezi těmito státy.