Nukleární Donald aneb Další důvod, proč by svět v Oválné pracovně viděl raději Hillary

Ne nadarmo se říká, že prezident Spojených států je nejmocnějším člověkem planety. Za vše mluví vojenská síla, kterou má vrchní velitel ozbrojených složek USA pod palcem. Na každém kroku například prezidenta doprovází nenápadný kufřík, který by během pár minut prakticky dokázal zničit život na Zemi.
"Ve Spojených státech je aktuálně k odpálení připraveno přibližně 900 nukleárních hlavic desetkrát až dvacetkrát silnějších, než byly bomby, jež dopadly na Hirošimu a Nagasaki," říká Kingston Reif z Centra pro kontrolu a nešíření zbraní.
Tím, kdo má v USA pravomoc nařídit zničující jaderný útok, přitom není nikdo jiný než prezident. Učinit tak může buď z Bílého domu, nebo pomocí "tajemného" kufříku, který jej následuje na každém kroku a kterému se přezdívá nuclear football, i během svých cest.
Jaderný útok sice nelze provést stisknutím jediného tlačítka, pokud k němu ale prezident dá rozkaz, je rozhodnuto. Kroky, které je k odpálení raket s jadernými hlavicemi potřeba uskutečnit, jsou pouze formalitou, jejímž úkolem je vyloučit možnost zneužití ničivé síly nepověřenou osobou. Rakety mohou z podzemních sil rozesetých po celých Spojených státech odstartovat během pěti minut po vydání rozkazu. A právě to je důvod, proč by někteří viděli impulzivního Donalda Trumpa raději hodně daleko od nukleárního fotbalu.
Před Trumpem coby mužem, který by už brzy mohl držet prst na jaderné spoušti, varovala ve své předvolební kampani i sama Hillary Clintonová. "Někdo, kdo se nechá vyprovokovat jediným tweetem, by rozhodně neměl být nikde poblíž jaderných zbraní," prohlásila.
Lidé, kteří prezidenta se zkázonosným kufříkem na každém kroku doprovázejí, musejí před výkonem této služby podstoupit řadu vyšetření a zkoušek včetně přísných psychologických testů a musejí dostat posvěcení od FBI, armády a tajné služby. Upřít legitimně zvolené hlavě státu právo na nukleární kufřík nelze, byť je přinejmenším směšné se vůbec ptát, zda by Donald Trump podobným schvalovacím řízením na "pouhého" nosiče prošel.
Cesta Spojených států k jadernému útoku
Zdroj: CNN, Bloomberg