US MARKETOtevírá za: 3 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tady poteče krev. Rozhodující souboj Trumpa s Yellenovou se blíží

Donald Trump se v předvolební kampani netajil tím, že není zrovna spokojený s fungováním Fedu. Nemůže strávit, že je centrální banka nezávislou institucí, jež se při svém rozhodování nemusí řídit názory Kongresu či jiné politické autority.

Trump na Fed během předvolební kampaně opakovaně útočil s tím, že nastavení úrokových sazeb a další opatření na podporu americké ekonomiky jsou politicky motivovaná a mají za cíl Američany utvrdit v tom, že hospodářství USA pod taktovkou demokratického prezidenta prosperuje, byť pravda je přesně opačná.

Takovou kritiku samozřejmě šéfka americké centrální banky Janet Yellenová razantně odmítá. Fed podle ní na svých zasedáních řeší vše, jen ne politiku. Trump ale na taková slova neslyší, což již několikrát stvrdil vyjádřeními v tom smyslu, že by v čele banky rád viděl novou tvář.

Nastupující prezident se ohrazuje zejména proti extrémně nízkým úrokovým sazbám, jimiž se centrální banka USA snaží zajistit cenovou stabilitu. Filozofie Fedu je jednoduchá - čím nižší jsou jeho úrokové sazby, tím nižší jsou úvěrové náklady; čím nižší jsou úvěrové náklady, tím větší je zájem o úvěry, čím větší je zájem o úvěry, tím vyšší je poptávka na trhu; a čím vyšší je poptávka, tím rychleji rostou ceny. Cesta k 2% inflaci je tedy volná, stačí počkat.

Fed drží úrokové sazby na extrémně nízkých úrovních od poslední finanční krize. Loni sice v prosinci základní sazbu zvýšil o 25 bazických bodů a stejný krok by měl učinit i tento měsíc, to však toho na celkovém obrázku příliš nemění.

Dosud Fed zastával názor, že s utahováním měnové politiky nemusí spěchat. Na konci loňského roku všichni věřili, že se letos sazby zvýší čtyřikrát, nakonec však přijde zvýšení jediné (naplní-li se očekávání, trhu, podle nichž dosahují šance na prosincový "hike" 93 %). Výměna na postu šéfa Bílého domu ale může této strategii vystavit stopku.

"Pokud se Donaldu Trumpovi podaří zvýšenými výdaji na infrastrukturní projekty postrčit americké hospodářství kupředu, vzrostou v USA inflační tlaky," říká Luke Bartholomew, investiční manažer v divizi pevně úročených aktiv společnosti Aberdeen Asset Management. Logickým krokem ze strany centrální banky by v takové situaci bylo rychlejší zvyšování úrokových sazeb.

Jenže Bartholomew tvrdí, že byrychlejší zpřísňování měnové politiky Donald Trump mohl ohnout ve svůj prospěch a použít je jako další argument pro omezení nezávislosti centrální banky. "Trump by se mohl vyjádřit v tom smyslu, že se Fed rychlejším zvyšováním sazeb snaží podkopat jeho plány, a poštvat tak proti němu voliče. To by mohlo vyvolat otevřenou válku," varuje Bartholomew.

Plány Donalda Trumpa v oblasti fiskální politiky jsou pro Fed na jednu stranu příznivé, jelikož mu pomohou dosáhnout jeho cílů. Na druhou stranu se ale z berle může jednoduše stát nebezpečná zbraň.

Zdroj: Aberdeen Asset Management

Americká ekonomikaCentrální bankyDonald TrumpFedJanet YellenováPodpora ekonomikyPolitikaSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa