US MARKETZavírá za: 1 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Politici chtějí vyhovět davům. Riziko proto poroste

Politický a sociální systém prochází během dluhové krize složitou zkouškou. Současná situace hrozí vyhrocením sociálních nepokojů – arabské jaro, vlna stávek a protestů v zemích PIIGS, okupovaná Wall Street a další stovky míst na celém světě. To nijak neprospívá demokratickým systémům. Politici se totiž ve snaze vyhovět domácím voličům mohou dopustit chyb, které ovlivní celé generace. Pro Financial Times se nad tématem zamyslel investiční guru Ray Dalio.

Politici hrají nečistou hru

Frustrace lidí roste. Jindy fungující systém se dostává pod palbu kritiky a všudypřítomné zklamání z neschopnosti politiků situaci vyřešit vyvolává touhu mas po vedení, které by bylo schopné najít cestu z krize. Přesně taková situace předcházela úspěchu Adolfa Hitlera ve 30. letech minulého století.

Riziko roste. Zvyšuje se napětí mezi bohatými a chudými, kapitalisty a socialisty. Politici bojují o přízeň voličů a rozdmýchávají spory s konkurenty, jsou ochotni více riskovat.

Populismus může mít vážné důsledky pro monetární, fiskální a obchodní politiku. V neposlední řadě zvyšuje rizika propadu trhů a rozpoutání globální recese.

Occupy Wall Street: Platí protesty známý miliardář?

Centrální banky již s pomocí nepřispěchají

V USA si investoři zvykli spoléhat na Fed. Šéf centrální banky Ben Bernanke a její ostatní členové, kteří se snaží zabránit další recesi, jsou tlačeni do kouta. Podobně je na tom řada dalších centrálních bank.

Globální ekonomika potřebuje Robina Hooda: Vzít bohatým a rozdat chudým

Jejich pole působnosti se přitom zužuje. Už nemají kapacitu, aby stimulovaly tvorbu peněz, už nevědí, jak lidi přimět, aby utráceli. Je tedy stále pravděpodobnější, že už centrální banky nebudou zdrojem záchrany.

Rozpory mezi levicí, která chce zdanit bohaté, a pravicí, která naopak prosazuje škrtání, dostávají ekonomiku do patové situace. Politici se ve snaze uspokojit masu dohadují o tématech, jako je čínská manipulace s dolarovým kurzem, místo toho, aby se je v klidu snažili vyřešit. Na obchodní a finanční toky se začíná nahlížet jako na možné zbraně v ekonomické válce. Monetární politika postupně ztrácí schopnost nastartovat ekonomický růst.

Kapitalisté celého světa, spojte se! Bankéři obírají i vás!

Kdo za to může?

Hledá se viník. Veřejnost v posledních letech ukazuje prstem na bankovní sektor. Před finančními institucemi se množí protesty lidí, kteří žádají spravedlnost – a politici se jim opět snaží vyhovět. Regulují banky, což ovšem neprospívá trhu. Finanční domy se tak mohou znovu dostat do problémů. V Evropě budou banky škrtat řecké (a možná i další) dluhy, v USA také není situace úplně růžová.

Nejlepší by bylo svět uklidnit a přimět, aby začal spolupracovat na vyřešení složité situace. Když se pokusíme o dluhové břímě podělit, možná ho dokážeme setřást bez větších potíží. Pokud to nedokážeme, možná zažijeme ekonomický, společenský i politický kolaps.

Zdroj: Financial Times

Centrální bankyEkonomikaNepokoje a revolucePolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa