8 pravidel psaní životopisu: Stará pravda, nebo staromódní mýtus?

Podobně jako se vyvíjí pracovní trh, vyvíjejí se požadavky náborářů na formu i obsah životopisů. Co bylo před pár lety nezbytnou součástí CV, to vás dnes může připravit o pozvání na pohovor. Která pravidla stále platí v současné personalistice?
ŽIVOTOPIS BY NEMĚL BÝT DELŠÍ NEŽ 1 STRANA A4
MÝTUS
Obecně se soudilo, že personalista nebude číst životopis delší než jednu stránku. To již dávno neplatí. Takto stručný životopis je přijatelný u někoho, kdo se uchází o práci na částečný úvazek nebo je na začátku své profesní dráhy. Všichni ostatní by se naopak měli více rozepsat.
V současné době si téměř nikdo pročítané životopisy netiskne. Proto by váš životopis měl být tak dlouhý, aby přesvědčil vašeho budoucího zaměstnavatele, že se vaše dosavadní praxe dokonale schoduje s požadavky obsazované pozice.
VŽDY PŘIKLÁDAT PRŮVODNÍ DOPIS
PRAVDA
Pravděpodobně vás to nepotěší, ale průvodní dopis je stále považován za standard. Ačkoli početná skupina personalistů přiznává, že průvodní dopis vůbec nečte a rovnou se věnuje CV, přikládat byste jej rozhodně měli.
Najde se totiž stále mnoho náborářů, kteří bez něj životopis automaticky vyřadí. Navíc získáte možnost vysvětlit svou motivaci pracovat ve firmě a objasnit případné nejasnosti ve svém CV.
PRODLEVY MEZI ZAMĚSTNÁNÍMI PERSONALISTU ODRADÍ
MÝTUS
Před recesí opravdu dlouhé mezery mezi jednotlivými zaměstnáními působily na zaměstnavatele jako červený šátek na býka. Situace se ovšem změnila a zaměstnavatelé jsou tolerantnější.
Je evidentní, že sehnat dobrou práci trvá déle. Nicméně byste měli být schopni důvěryhodně vysvětlit důvod své delší nezaměstnanosti, a také popsat, jak jste využili volný čas.
MALÉ PŘIKRÁŠLENÍ JE V POŘÁDKU
MÝTUS
Upravit název pracovní pozice, nafouknout pracovní úspěchy, nebo si třeba prodloužit praxi. V současném silně konkurenčním prostředí je drobné vylepšení životopisu lákavé. Přesto se ve všech zmíněných případech jedná o podvod.
Měli byste si rozmyslet, zda chcete svému potenciálnímu zaměstnavateli lhát při první příležitosti. Stále více zaměstnavatelů si důkladně prověřuje minulost svých zaměstnanců, riziko odhalení je proto opravdu vysoké.
ŽIVOTOPIS V OBRÁCENÉM CHRONOLOGICKÉM POŘADÍ
PRAVDA
Ačkoli to na první pohled může působit nepřirozeně, náboráři upřednostňují životopis seřazený od posledního zaměstnání po úplný začátek kariéry. Na některé pozice se hlásí desítky uchazečů a takto strukturovaný životopis umožňuje nejlepší orientaci.
Životopis je přežitek. Záleží na tom, co děláte TEĎ!
VZDĚLÁNÍ UVÁDĚT NA PRVNÍM MÍSTĚ
MÝTUS
Podle expertů na problematiku zaměstnanosti se jedná o velmi rozšířený mýtus. Je to pochopitelné u čerstvého absolventa, který nemá téměř žádné pracovní zkušenosti, ale rozhodně to není vhodné u odborníka s dvacetiletou praxí v oboru.
ŽIVOTOPIS BY MĚL OBSAHOVAT REFERENCE
MÝTUS
Nezdržujte dlouhými seznamy referencí nebo stokrát ohraným klišé „reference na vyžádání“ na konci CV. Pokud bude náborář chtít kontaktovat vaše předchozí zaměstnavatele, učiní tak až v pokročilejší fázi výběrového řízení a kontakty si sám vyžádá.
8 chyb v životopisu, které pohřbí vaši šanci na novou práci
ŽIVOTOPIS DODANÝ NA KVALITNÍM PAPÍŘE
MÝTUS
Idea, že je nezbytné dodat svůj životopis na křídovém papíře, je naprosto zcestná. Samozřejmě můžete na pohovor dorazit s vytištěným životopisem, ale rozhodně to není nutné. Doba, kdy se vše tisklo, je pryč. Firmy se snaží šetřit peníze i životní prostředí.
Profesní životopis: Klíčová slova a konkrétní údaje oddělí zrno od plev
Zdroj: Mainstreet.com