Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad

Je to pár týdnů, kdy lidstvo načalo osmou miliardu svých jedinců na matičce Zemi. Není od věci se zamyslet, jak by svět mohl vypadat v dalších letech. Přestože se toho drtivá většina ze současných sedmi miliard lidí nedožije, zkusme se podívat na svět v roce 2100. Podle OSN se bude v té době na Zemi tísnit přes deset miliard lidí.
Už při počtu 7 miliard jsme v mnoha regionech svědky vážné chudoby, hladomorů, nedostatku surovin, postupující urbanizace a nepříznivých dopadů na životní prostředí. Skončí historie lidstva do roku 2100 katastrofou, nebo se dokážeme s novými podmínkami nějak vyrovnat? Budeme muset drasticky kontrolovat a dodržovat limity růstu populace, abychom přežili?
Na světě žije 7 miliard lidí. S těmito firmami na tom vyděláte
80 % lidí bude žít ve městech
Postupující urbanizace bude jednou z cest, jak učinit planetu obyvatelnou pro 10 miliard lidí. Vznikne mnoho nových měst. Velkoměsta s více než 20 miliony obyvatel budou častějším jevem než dnes, potenciálními kandidáty na megapole jsou Peking, Dillí, Jakarta, Mexico City, Bombaj, São Paulo a Šanghaj.
Bude jen několik set jazyků
Dnes lidé mluví více než 7 tisíci jazyků. Méně užívané řeči však upadnou v zapomnění. Angličtina se stane nejfrekventovanější formou komunikace na světě.
22,3 % lidí bude starších než 65 let
Dojde k obrovskému nárůstu podílu starší generace. V demografickém rozložení v roce 2010 připadalo na tuto skupinu pouze 7,6 %. Břemeno, které ponesou mladí, aby zaopatřili rodiče a prarodiče, bude větší než kdy v historii.
Růst populace potáhnou rozvíjející se země, zejména Afrika
Populace v Africe by z jedné miliardy v loňském roce měla vystoupat na 3,6 miliardy. Demografický vývoj a následné geopolitické změny způsobí, že na každého Evropana připadne 5 subsaharských Afričanů. Ostatní regiony budou růst nižším tempem.
Očekávaná délka dožití se zvýší na 81 let (dnes 68 let)
Tyto statistiky bude posouvat výše výzkum v oblastech genetického inženýrství, nanomedicíny a rychle rostoucí inteligence. Report OSN ovšem nebere v úvahu rizika pandemií.
Nedostatek potravin
Už dnes trpí hladem 925 milionů lidí. Vzrůstající počet obyvatel i klimatické změny mohou číslo ještě zvýšit. Rostoucí teploty mohou zvýšit riziko sucha a mít na svědomí až o 20 % menší sklizně důležitých plodin (rýže nebo pšenice).
Zásoby ropy, zemního plynu a uhlí se ztenčí téměř na nulu
Omezené surovinové zdroje při současné úrovni spotřeby mohou poměrně brzy vyschnout. Podle některých studií by se od roku 2040 mělo vyprodukované množství ropy snižovat ročně o 5 %, u zemního plynu by mohlo klesat ještě rychleji. Výrobu energie by měly převzít vodní elektrárny, více by se mělo využívat i dalších obnovitelných zdrojů. V roce 2100 by alternativy měly být hlavním zdrojem energie.
Éra levné ropy nekončí. Nenechte se zmást teoriemi a vrcholu ropy se nebojte!
Pružný pracovní trh umožní větší migraci talentů
Globalizovaný svět umožní mnoha podnikavým lidem využít talent za hranicemi, a najít díky tomu lepší pracovní příležitosti. Státy nebudou tak etnicky jednotné, Američané budou cestovat za prací do Asie a podobně. Evropa bude místem střetu největšího množství národností. Státy a oblasti, které nebudou podporovat migraci pracovních sil, budou uvadat.
Zdroj: OSN
Aktuality
