10 největších ekonomik světa dnes a v roce 2050

Světová ekonomika je složitý organismus. Největší podíly na jejím výkonu mají USA a Čína, další země je zatím sledují z uctivé vzdálenosti. Ale časy se (z)mění.
Ekonomika Spojených států amerických se na světovém HDP podílí v současnosti bezmála čtvrtinou, Čína je druhá s necelými 15 % a třetí se drží Japonsko se zhruba 6 %. Za nimi následuje tradiční západoevropská trojka, tedy Německo, Spojené království a Francie. Před osmou Itálii se již stihla vklínit Indie, desítku doplňují Brazílie a Kanada.
Podle PricewaterhouseCoopers se do roku 2050 na první místo vyhoupne Čína a záda jí bude krýt Indie. USA udrží bronzový stupínek, přičemž na čtvrtou příčku za tři dekády dosprintuje Indonésie. Spojené království by mělo uzavírat první desítku, Francie z ní vypadne a Itálie neudrží ani pozice v TOP 20. Mezi největší se mezitím posunou například Mexiko, Turecko nebo Vietnam. Poměr barev jednotlivých kontinentů na grafu 40 největších ekonomik světa se tedy výrazně změní.
Globální HDP by se podle PwC měl do roku 2050 více než zdvojnásobit a nechat za sebou růst populace, a to díky zlepšování produktivity v důsledku rozvoje technologií.
Zdroj: World Economic Forum
Aktuality
