US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Březnová data z amerického trhu práce investory zaskočila, ekonomika USA minulý měsíc mimo zemědělství vytvořila nejméně pracovních míst za poslední rok

Americká ekonomika v březnu mimo zemědělství vytvořila jen zhruba 98 tisíc pracovních míst. To je nejslabší tvorba míst za poslední rok. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 180 tisíc míst po přibližně 219 tisících v únoru (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale nečekaně klesla o dvě desetiny procentního bodu na takřka desetileté minimum 4,5 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd klesla z 2,8 % na 2,7 %.

Redakce IW
Redakce IW
7. 4. 2017 | 14:30
Nezaměstnanost

V prvních dvou měsících letošního roku, kdy vzniklo v obou případech přes 200 tisíc míst, tvorbu pracovních příležitostí podporovalo nezvykle mírné počasí a určité zpomalení se nyní všeobecně čekalo, ne však tak výrazné.

Slabé údaje by teoreticky mohly ovlivnit americkou centrální banku v dalším rozhodování ohledně nastavení měnové politiky. V březnu Fed už podruhé za tři měsíce zvýšil základní úrokovou sazbu a ekonomové až dosud věřili, že centrální banka naplní odhady počítající s celkem třemi zvýšeními sazby v letošním roce.

Russell Price, ekonom v Ameriprise Financial Services, ale vysvětluje, že tak, jako byly údaje za leden a únor pozitivně ovlivněny dobrým počasím, je zřejmě slabý březnový údaj o tvorbě míst dán výrazným zhoršením počasí. Právě v březnu totiž Spojené státy mimo jiné zasáhl blizzard Stella. "Když se podíváme na více ukazatelů, nic nenasvědčuje tomu, že by se situace na trhu práce měla nějak radikálně změnit k horšímu," říká Price.

Míra participace v březnu zůstala na únorových 63 % a míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i lidi, kteří již hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, spadla z 9,2 % na 8,9 %. Počet lidí, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížil o 151 tisíc na 5,5 milionu.

Průměrná hodinová mzda se v meziročním srovnání zvýšila o 2,7 %, v únoru růst činil 2,8 %. Meziměsíčně v březnu průměrná hodinová mzda stoupla v souladu s odhady o 0,2 %, v únoru růst činil 0,3 % (revidováno z +0,2 %).

"Na první pohled březnové údaje, alespoň podle tvorby pracovních míst, příliš dobře nevypadají, celkově podle mě ale trh práce zůstává v dobré kondici a v průběhu letošního roku se budou podmínky dále zlepšovat. Tempo tvorby míst za první tři měsíce roku zhruba odpovídá růstu, jehož svědky jsme byli loni, a je dostatečné na to, aby vstřebávalo přírůstek pracovní síly," říká Gus Faucher, hlavní ekonom PNC.

V soukromém sektoru vzniklo v březnu 89 tisíc míst po 221 tisících v únoru (revidováno z 227 tisíc). Očekával se přírůstek 175 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo přibližně devět tisíc míst (únorová data byla revidována na -2 tisíce z +8 tisíc).

"Tlak na růst produktivity práce způsobuje, že tradičně silná výrobní odvětví budou vytvářet stále méně pracovních míst. To je dlouhodobý trend, který pozorujeme už tři nebo čtyři desetiletí," uvedl dále Faucher.

Zpracovatelský sektor v březnu po velmi silném únoru (+26 tisíc míst) vytvořil pouze zhruba 11 tisíc míst. Stavebnictví, které bylo počátkem letošního roku tahounem růstu, nyní vytvořilo jen šest tisíc míst, nejméně za sedm měsíců. Maloobchod pak pod tlakem pokračujícího přesunu kupujících na internet ztratil 29 700 míst (uzavřeno má být během několika příštích měsíců více než 3 500 kamenných prodejen). Velmi málo míst vzniklo také v sektorech školství a zdravotnictví.

"Nemylím si, že by Fed musel nějak zásadně přehodnocovat své postoje. Čeká se, že znovu by centrální banka USA mohla úrokové sazby zvýšit na červnovém zasedání, do té doby se tedy jistě ukáže, jak na tom americká ekonomika ve skutečnosti je," napsal Mark Cabana z Bank of America Merrill Lynch.

Futures na americké akcie se před zveřejněním zprávy o situaci na trhu práce pohybovaly lehce pod nulou, poté pokles ještě mírně prohloubily. Americká měna k euru nejprve skokově oslabila (eurodolar se posunul z 1,0636 na 1,0659), poté ale ztráty bleskově smazala a eurodolar klesl na 1,062. Poté se posunul na 1,063.

Údaje ministerstva práce jsou pro trh velkým překvapením i proto, že podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v březnu 263 tisíc pracovních míst. To je největší přírůstek od prosince 2014. Očekávalo se 187 tisíc. V únoru v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 245 tisíc nových míst (revidováno z 298 tisíc).

Meziroční inflace v únoru zrychlila, HDP na konci roku vzrostl dle finálních dat o 2,1 %

Vývoj situace na trhu práce je důležitým faktorem při rozhodování americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb. Vedle dat z trhu práce ale sleduje centrální banka USA pozorně i vývoj inflace a HDP.

Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % po +0,6 % v lednu. Analytici očekávali stagnaci. Meziroční míra inflace podle očekávání vzrostla na 2,7 % z lednových +2,5 %. K inflaci nyní přispívají hlavně vyšší ceny energií, výdaje na zdraví a na bydlení. Meziroční míra jádrové inflace klesla na 2,2 % z lednových 2,3 % (odhad: 2,2 %). Meziměsíční jádrová inflace pak zpomalila na 0,2 % z 0,3 % v lednu.

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu podle finálních dat na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí. Zpřesněný odhad uváděl, že růst ekonomiky zpomalil na 1,9 %. Výsledek 2,1 % je zároveň lepší než odhad analytiků, kteří počítali s 2% růstem. K silnějšímu růstu přispěly hlavně vyšší výdaje spotřebitelů.

Fed ve své poslední makroekonomické prognóze, kterou vydal při březnovém zasedání svého měnového výboru, odhadl, že letos HDP Spojených států posílí o 2,1 % a PCE inflace dosáhne 1,9 % (oba údaje proti předchozí prognóze z prosince beze změny).

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než se nyní čeká.

Fed - makroekonomická prognóza (březen 2017), zdroj: Fed

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Washington Post

Americká ekonomikaNezaměstnanostPracovní trhSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná