Americké akcie v úterý sestoupily z historických maxim, trh s ropou opět ovládli medvědi

Americké akcie v úterý zastavily třídenní sérii růstů a jejich hlavní indexy sestoupily z pondělních rekordních maxim. Propad cen ropy srazil akcie firem z energetického sektoru a v technologickém sektoru se zastavilo ožívání z nedávného výprodeje.
Index Dow klesl o 0,29 % na 21 467,14 bodu, S&P 500 oslabil o 0,67 % na 2 437,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na 6 188,03 bodu se ztrátou 0,82 %. Index volatility VIX stoupl o 4,73 % na 10,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než tři bazické body na 2,1547 %.
Nejvíce ztrácely sektory energetiky, základních materiálů, telekomunikací a průmyslu, jako jediné zůstalo v plusu odvětví zdravotní péče.
Akcie ropných koncernů ExxonMobil (-0,52 %) a Chevron (-0,91 %) ztratily, což prudce oslabilo energetický sektor i hlavní indexy celého trhu. Výrazně ztratil rovněž technologický sektor, například Apple konkrétně 0,91 %. Technologie v pondělí ožily z dvoutýdenních ztrát, které plynuly z obav z jejich nadsazených cen a z rostoucích úrokových sazeb v USA.
Dolar zpevnil, ropa výrazně zlevnila
Americký dolar na devizovém trhu druhým dnem zpevňoval a proti koši měn vystoupil na měsíční maximum. Podporují jej vyhlídky na letošní další zvyšování úrokových sazeb v USA, v nichž devizový trh utvrdila poslední vyjádření činitelů americké centrální banky. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, uzavřel den na 97,75 bodu se ziskem 0,2 % a předtím vystoupil až na 97,87 bodu. Vůči euru dolar posílil stejným tempem na 1,1127 USD a během dne euro kleslo až na třítýdenní minimum 1,1117 USD. Proti silně klesající britské libře americká měna získala 0,9 %.
Již v pondělí americká měna vykazovala růst po slovech prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho, který řekl, že navzdory slabému vývoji inflace se Fed nadále přiklání ke zvyšování úrokových sazeb. Podle něj by ekonomiku nyní ohrozilo, kdyby banka zvyšování úroků zastavila. Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren v úterý řekl, že éra nízkých úroků v USA i jinde ohrožuje finanční stabilitu.
Britská libra ztrácela. Guvernér britské centrální banky Mark Carney odrazil spekulace, že by mohl již brzy podpořit zvýšení úroků, a řekl, že chce nejprve vidět, jak se ekonomika vypořádá s nadcházejícími jednáními o brexitu.
Ceny ropy se v úterý propadly na sedmiměsíční minima a severomořský Brent se ocitl pod hranicí 46 dolarů za barel. Dolů ceny tlačí zprávy o růstu produkce v některých významných těžařských zemích, což podkopová snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odstranit nadbytek suroviny na trhu.
Futures na americkou ropu WTI ztrácely přes 2 % a vstoupily do medvědího trendu, když se propadly více než 20 % pod maxima z uplynulého roku.
Těžba ropy v Libyi se podle zdroje agentury Reuters zvýšila poté, co tamní státní ropná společnost urovnala spor s německou firmou Wintershall. Růst navíc vykazuje i produkce v Nigérii. Libye a Nigérie jsou členy OPEC, ale nejsou vázány dohodou o omezení produkce. Snahu členů OPEC podpořit ceny ropy navíc podkopává růst těžební aktivity ve Spojených státech.
Hlavní úterní události na amerických trzích
Průlom ve vývoji biopaliva z řas ohlásily společnosti ExxonMobil a Synthetic Genomics. Po osmi letech objevily způsob, jak více než zdvojnásobit množství tuků produkovaných řasami. Potenciální alternativa fosilních paliv tak udělala zásadní krok ke komerční životaschopnosti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení firem.
Americká automobilka Ford Motor bude od roku 2019 vyrábět malé automobily Focus pro severoamerický trh v Číně. Podnik tak bude poprvé vyvážet automobily z Číny do Spojených států, uvedla v úterý agentura AP. Ford se v lednu rozhodl zrušit plán výstavby továrny na výrobu vozů Focus v Mexiku, když prezident Donald Trump firmu podrobil ostré kritice kvůli přesouvání produkce do Mexika.
Americký výrobce elektrických automobilů Tesla brzy uzavře dohodu o výstavbě své první továrny v Číně. Umožní mu to vyhnout se placení 25% čínského dovozního cla, a získá tak lepší přístup na místní největší trh s automobily na světě.
Americký řetězec obchodů se zdravými potravinami Whole Foods, který byl koupen Amazonem, možná zavede novou značku. Ta by již nesplňovala jeho přísné požadavky na kvalitu. Nový majitel se tak bude snažit dostat svou novou akvizici z dluhů a povzbudit váznoucí prodej.
Americká internetová společnost Google začala nabízet vyhledávač zaměstnání. Od úterý se tak uchazeči o práci mohou na stránkách Googlu dozvědět, jaké jsou nabídky volných pracovních míst ve Spojených státech.
Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterním rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že dlouho očekávaná daňová reforma by měla být dokončena ještě v tomto roce. Její zavedení je podle ministrových slov pro jeho úřad prioritou číslo jedna. Trumpova administrativa původně doufala, že reformu stihne do konce srpna, Mnuchin však tento termín nezmínil.
Schodek bilance běžného účtu Spojených států se v prvním čtvrtletí zvýšil na 116,8 miliardy USD ze 114 miliard USD. Analytici počítali s růstem schodku na 123,8 miliardy USD.
Cowen & Company zvýšila doporučení na akcie McDonald's na "outperform" z "market perform". Akcie McDonald's v úterý +0,61 %.
Pacific Crest zvýšila doporučení na akcie NVIDIA na "sector weight" z "underweight". Akcie NVIDIA v úterý -0,15 %.
Výsledková sezóna
Výsledky Lennar v 2Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,7 USD), tržby: 3,26 miliardy USD (odhad: 2,9 miliardy USD). Akcie v úterý +2,14 %.
- Výsledky FedEx: Zisk na akcii 4,25 USD (odhad: 3,88 USD), tržby 15,7 miliardy USD (odhad: 15,56 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +1,7 %.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
