US MARKETOtevírá za: 0 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co hýbalo trhy v roce 2011?

V uplynulém roce trhy vládám ukázaly, že jim politické odpovědi na hrozbu ekonomické krize nestačí. Pro vás, kteří jste nestíhali sledovat ty nejdůležitější události, je tady malá rekapitulace.

Jana Erbenová
Jana Erbenová
11. 1. 2012 | 12:00
Ekonomika

Evropa nad propastí

Dluhová krize eurozóny provázela celý minulý rok, a nejspíš na sebe nenechá zapomenout ani letos. Společná měna se totiž nemůže vyrovnat s tím, že někteří členové eurozóny nebyli rozpočtově zodpovědní. PIIGS – zkratka, která reprezentuje Portugalsko, Irsko, Itálii, Řecko a Španělsko – se stala známým termínem.

Šílené komodity a volatilní trhy

Zlato, stříbro, měď, ropa – to jsou komodity, které loni zažily divoký vývoj. Nejvíce s nimi hýbala snaha investorů ukrýt peníze do bezpečných aktiv. Největší zájem byl jednoznačně o zlato.

Nejlepší komodity roku 2011 a výhled do roku 2012: Býčí trh na zlatě bude pokračovat

Nekontrolovatelné pohyby komodit těsně souvisejí s vlnami, které letos přešly přes akciové trhy. Ty se však mnohem těsněji dotýkají běžných spotřebitelů. Mohou totiž znamenat například menší zisky, nebo dokonce ztrátu na spořících nástrojích.

Obama vs. Wall Street a válka tříd

Americký prezident Barack Obama se pomalu pustil do předvolební kampaně. Letos totiž obhajuje mandát. Jeho projevy získaly populistický tón.

Wall Street se samozřejmě změna Obamovy nálady nelíbila. Trh získal dojem, že ho Obama tak trochu obětuje – společně s ekonomickým růstem. Všichni si to ovšem nemyslí. Kdo by si pomyslel, že dokáže pár naštvaných lidí protestujících na Wall Street rozpoutat nepokoje po celém světě?

Chřadnoucí Čína

Čína je vzrušující trh, který nabízí nevídané příležitosti. Je to i tvrdý soupeř, který ne vždy hraje férovou hru. Letos se každopádně Čína dostane do hledáčku více než kdy jindy. Spekulací o zpomalení tohoto ekonomického obra jsou plná média.

Kdy narazí nezaměstnanost?

Žádné jiné téma netne tak do živého jako nezaměstnanost. Rok 2011 byl rokem, kdy lidé více než jindy sledovali čísla z trhu práce, hledali způsoby, jak budovat kariéru a volné pracovní pozice.

Loučení se Stevem Jobsem

Smrt Steva Jobse nebyla nečekaná, ale smutná rozhodně ano. Odešel zakladatel firmy Apple a jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních dvaceti let.

Zemřel Steve Jobs, vizionář a otec společnosti Apple

Snížení ratingu Spojených států

Ratingová agentura S&P vzala Spojeným státům nejvyšší rating. Do té doby to bylo naprosto nepředstavitelné. Nakonec z toho však bylo jen hodně obav, dopad na trhy byl, možná i díky větším problémům v Evropě, krátkodobý.

Zemětřesení v Japonsku

Síla japonského zemětřesení, stejně jako jeho následky, jsou šokující - stejně jako ztráty na životech a ekonomické dopady. Zemětřesení a následná vlna tsunami rozpoutaly jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima a v Evropě tak trochu hysterii okolo jádra.

Nejvíce se panika rozšířila v Německu, kde se kancléřka Angela Merkelová rozhodla dát od jádra ruce pryč téměř úplně. Dokázala tak, že je vhodným zástupcem německé nátury – vždy připravena na vše. I na ničivé zemětřesení a vlny tsunami v Evropě.

Arabské jaro

Tunisko, Egypt, Libye, Sýrie – tady všude se zvedla vlna nevole, která stále trvá. Tamní obyvatelstvo začalo prosazovat demokracii a svobodu.

Pohádka o MF Global

Pro ty, kteří investují, je to špatná zpráva, pro ty, kteří mají rádi finanční detektivky, jde o fascinující příběh. A taky malý účetní podvod za 1,2 miliardy dolarů. Účetní machinace tak nejspíše v amerických firmách pokračují i deset let po neslavném pádu Enronu.

První oběť dluhové krize: MF Global padla

Zdroj: CNBC

Ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa