US MARKETOtevírá za: 4 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké ekonomické oživení berte s velkou rezervou, letos bude hůře, varuje Nouriel Roubini

Makroekonomické indikátory ve Spojených státech signalizují oživení. Vzniká více pracovních míst, osobní spotřeba je slušná, průmysl i služby se zvedají, a dokonce i nemovitostní trh naznačuje, že na tom Amerika není úplně zle. Ekonomický růst USA ovšem zůstane I letos pod dlouhodobým trendem, známky oživení jsou dočasné, varuje profesor Nouriel Roubini, jeden z největších skeptiků, co se amerického hospodářského procitnutí týče. Proč ani lepší data nerozptýlila jeho obavy?

1. Problémy amerických spotřebitelů trvají

Bohatství neroste, platy v lepším případě stagnují, americká ekonomika je navíc stále hodně zadlužená. Disponibilní příjmy navzdory stagnujícím mzdám rostly, například díky daňovým úlevám. Daně ovšem budou muset jednou vzrůst, aby zalátaly děravý federální rozpočet.

Spotřeba byla navíc poháněna předvánočními nákupy. O sezónnosti tohoto vlivu se není potřeba dalekosáhle rozepisovat.

2. Nových míst je stále málo

Růst počtu pracovních míst i přes velké zrychlení sotva dokáže vyvažovat přírůstky počtu práceschopných obyvatel. USA potřebují stabilně každý měsíc alespoň 150 tisíc nových míst, aby alespoň udržely celkovou míru nezaměstnanosti na stávající úrovni.

Americká nezaměstnanost na 8,5 %

Navíc obrovský podíl amerických nezaměstnaných tvoří dlouhodobě nezaměstnaní, kteří každý měsíc ztrácejí naději, že vůbec kdy znovu získají odpovídající pracovní uplatnění. Firmy navíc stále šetří, ekonomické starosti Evropy vnímají zodpovědní manažeři jako silnou hrozbu.

3. Krátkodobý růst investic a realit skončí

Velké obavy z toho, co přinese rok 2012, povedou k opětovnému zadrhnutí investiční aktivity (včetně investic do realit). Firmy i investoři se bojí především věcí, které sice nejsou příliš pravděpodobné, ovšem jejichž dopad by byl drtivý. Když už investice, tak do efektivity, což na firemní úrovni neznamená nic jiného než zmíněný úbytek pracovních pozic.

Saxo Bank: Strašáky roku 2012

Nemovitostní sektor je stále na hraně kómatu. **Poptávka po nových domech je o 80 % nižší než v době svého vrcholu. Dá se předpokládat další pokles cen realit, nabídka existujících i nových staveb je stále obrovská v porovnání se zájmem o ně.

Opře se Amerika o vývoz?

Nízká domácí poptávka vede ekonomy k úvaze, zda se Spojené státy nemohou spolehnout na podporu vývozu. Obchodní bilance je dlouhodobě záporná, nějaký prostor by se tedy mohl najít. Roubini tomu ovšem nevěří, a to hned z několika důvodů:

  • Dolar by musel oslabit. To je ovšem nepravděpodobné – euru nikdo nevěří a řada dalších centrálních bank přistoupila k určitým formám kvantitativního uvolňování, které dlouhodobě nevedou k ničemu jinému než oslabení měny. Čína a další asijské ekonomiky se pak jistě nebudou chtít nechat chytit do tak očividné ekonomické pasti, a proto budou své měny uměle držet na nízkých úrovních.

S&P varuje před snížením ratingů asijských zemí

  • Zpomalení růstu v řadě velkých ekonomik v čele s Čínou (roste nejpomaleji za dva a půl roku) a eurozónou bude pochopitelně znamenat nižší poptávku po americkém zboží a službách.

  • Cena ropa bude pravděpodobně stále příliš vysoká (vzpomeňme jen na nejasný vývoj v arabském světě), takže dovoz energie bude stát Spojené státy stále obrovské peníze.

  • Prezidentské volby v listopadu budou další brzdou americké dlouhodobé prosperity. USA potřebují tvrdá úsporná opatření, a ta se v roce voleb zkrátka nedají čekat.

Medvědí vyhlídky americké ekonomiky podle Roubiniho během roku přimějí Fed k oznámení třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3). Ekonomickému růstu pak v žádném případě nenahrává fakt, že jsou Spojené státy teprve na začátku procesu oddlužování (deleveragingu), kdy je potřeba méně utrácet a více šetřit. Američané na to nejsou zvyklí.

Zdroj: Project Syndicate

Americká ekonomikaAmerický realitní trhNezaměstnanostNouriel RoubiniPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa