US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,79 %
NASDAQ-0,69 %
S&P 500-0,14 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americká ekonomika v červenci vytvořila 209 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti mírně klesla

Americká ekonomika v červenci mimo zemědělství vytvořila asi 209 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 183 tisíc míst po zhruba 231 tisících v červnu (revidováno z 222 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila z 4,4 % na 4,3 %, kde byla již v květnu, očekávala se stagnace na červnové hodnotě. Údaje zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy zůstalo na červnových 2,5 %.

Redakce IW
Redakce IW
4. 8. 2017 | 14:30
Nezaměstnanost

Míra participace, která vyjadřuje zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce, se v červenci zvýšila na 62,9 % z 62,8 % v červnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž lidi, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 8,6 %.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za květen byl revidován na 145 tisíc ze 152 tisíc.

Průměrná hodinová mzda se v červenci meziročně zvýšila o 2,5 %, tedy v souladu s očekáváním a také stejně jako v červnu a květnu. Meziměsíčně průměrná hodinová mzda stoupla o 0,3 %, rovněž v souladu s odhady. V červnu činil meziměsíční růst 0,2 %.

V soukromém sektoru vzniklo v červenci 205 tisíc míst po 194 tisících v červnu (revidováno ze 187 tisíc). Očekával se přírůstek 178 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vznikly přibližně čtyři tisíce míst (červnový údaj byl revidován na +37 tisíc z +35 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 16 tisíc míst (odhad: +5 tisíc, červen revidován z +1 tisíce na +12 tisíc).

"Údaje jsou celkově dobré, nic nového ale nepřinesly. Na trhu je nadále cítit nejistota ohledně dalšího vývoje inflace. Trh práce zůstává zdravý, a zvýšení sazeb Fedu na jeho prosincovém zasedání tak zůstává ve hře," říká John Briggs, hlavní stratég společnosti NatWest Markets.

"Mírným zklamáním je stagnace tempa meziročního růstu mezd. Jinak zpráva nepřinesla nic, co by mohlo nějak zásadně změnit rétoriku šéfky Fedu Janet Yellenové," doplnil Naeem Aslam, hlavní tržní stratég společnosti Think Markets.

Americký dolar k euru po zveřejnění dat z trhu práce skokově posílil (eurodolar se posunul z 1,187 k 1,183), brzy ovšem většinu zisků zase smazal. Futures na americké akcie na zprávu reagovaly mírným růstem.

"Právě vyšla skvělá čísla z trhu práce. Rušení regulací dusících trh práce pokračuje," napsal na Twitteru americký prezident Donald Trump.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v červenci 178 tisíc pracovních míst. Analytici očekávali vytvoření 185 tisíc míst. V červnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 191 tisíc míst (revidováno ze 158 tisíc).

Inflace v červnu klesla na 1,6 %, růst HDP v druhém čtvrtletí zrychlil na 2,6 %

V pravidelné situační zprávě o stavu americké ekonomiky vydané minulý měsíc centrální banka USA uvedla, že tamní ekonomika na přelomu jara a léta pokračovala v pozvolném růstu. Tvorba pracovních míst byla solidní, nestačila však ke zrychlení růstu mezd.

Index spotřebitelských cen v zámoří v červnu meziměsíčně stagnoval po 0,1% poklesu v květnu. Analytici očekávali růst spotřebitelských cen o 0,1 %. Meziroční míra inflace klesla na 1,6 % z květnových 1,9 % (odhad: 1,7 %).

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí, a to zejména díky zvýšení spotřebitelských výdajů. Druhé čtvrtletí tak potvrdilo, že horší výsledky z předchozí části roku byly jen dočasné. Tempo růstu ekonomiky ale zaostává za optimistickými cíli prezidenta Donalda Trumpa.

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze změny, hlavní úrok se tak bude nadále pohybovat mezi 1,00 a 1,25 %. V červnu Fed měnovou politiku podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců zpřísnil. Trh nyní předpokládá, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde až v prosinci. V prohlášení z červencového zasedání výboru investory nejvíce zaujalo vyjádření, že rozpouštění bilance Fedu by mělo začít již "relativně brzy". Hodnota bilance nyní dosahuje přibližně 4,5 bilionu dolarů. Zpočátku má být toto portfolio redukováno maximálně o 10 miliard dolarů měsíčně, do 12 měsíců se má tempo omezování zvýšit až na 50 miliard dolarů měsíčně.

Měnový výbor v prohlášení z červencového zasedání uvedl, že ekonomická data, která obdržel od posledního setkání, naznačují, že situace na trhu práce nadále vykazuje známky zlepšování a ekonomická aktivita pozvolna roste. Průměrné tempo přírůstku počtu pracovních míst zůstává slušné a výdaje domácností i fixní investice firem se nadále zvyšují.

Zdroj: FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná