Co Twitter dal: O hyperbolickém bitcoinu a proč je Tesla jako Ryanair

Bitcoin na steroidech, nevýhodná jaderná válka, pečené indexové fondy a další radosti světa ve výběru toho nejlepšího, co lze říci ve sto čtyřiceti znacích.
1. Zdvořilostní hyperbola
Když bitcoin stojí přes 4 100 dolarů jako v pondělí, znamená to buď něco strašně dobrého o kryptoměnách, nebo něco strašně zlého o dolaru, nebo něco neméně nepěkného o smyslu investorů pro realitu. "Nikoho ani nenapadlo, že by to mohla být bublina," je slyšet hlasy z blízké budoucnosti. Kdo nevěří, ať se podívá na graf. Holger Zschaepitz z Die Welt však má tolik Kinderstube, že tomu říká jen "hyperbola".
2. Jaderná válka je nevýhodná
Cože? Že to ví přece každý? Kdepak. Jaderná válka je nevýhodná v tom smyslu, že utichnutí zpráv o konci světa v její podobě dalo příležitost aktivním manažerům, tedy lidem, jimž nestačí jít nahoru (či dolů) s většinou trhu, ale chtějí být lepší. Dokud KLDR plnila první stránky novin, ukazoval CBOE S&P 500 Implied Correlation Index, že se ceny akcií různých firem budou vyvíjet hodně pospolu; po zmíněném uklidnění index korelace klesl o 16 %. (A přitom válka zmizela z titulních stránek novin jen proto, že se mezitím pobilo pár Američanů kvůli tomu, že se nemohli shodnout, jestli generál Robert E. Lee byl padouch, nebo gentleman.)
3. Quel malheur! Aneb práce pro tisíc Macronů
Francie neláká rizikové kapitalisty. Nebo je alespoň láká méně, než by se na zemi 300 druhů sýrů slušelo. Jak praví studie, jejíž výsledky zveřejnilo Světové ekonomické fórum, jsou Francouzi v této disciplíně daleko nejen za Američany a Číňany, ale také za Němci a - jaká hrůza - za národem hokynářů, jak Angličany nazýval Napoleon. Co s tím zmůže prezident Macron, který to jako jediný široko daleko vnímá jako průšvih? Rien, mesdames et messieurs.
4. Pečené fondy do huby lítají
Jako je dnes výraz subprime mortgage považovaný za investičně vulgární, bude za chvíli stejně nepřijatelným pojmem indexový fond. Píše se o tom poslední dobou stále dokola - investor dá peníze chlapíkovi z ETF, ten si z nich ukousne méně než aktivní manažer, ale dost na to, aby létal do práce vrtulníkem. A pak už nikdo nedělá nic, jen se čeká, až konta hezky ztuční. Koho by to nebavilo? Letos už na to přišli majitelé 391 miliard dolarů.
5. Kolik doopravdy stojí Model 3 od Tesly?
Elon Musk jako by se poučil u aerolinek, které prodávají letenku za korunu, ale když si s sebou chcete vzít obě nohy, stojí vás to peníze navíc. I doklady se účtují zvlášť, o brýlích, rezervním spodním prádle nebo dokonce zavazadlu nemluvě. A když chcete za letu s Ryanair sedět, jste s cenou pomalu tam, kde ji mají British Airways. S Teslou Model 3 se to má podobně - za avizovaných 35 tisíc dolarů si koupíte, s mírnou nadsázkou řečeno, jen šasi a techničák; volant, dveře, šaltpáku a pneumatiky si dokoupíte, až na ně budete mít. S updatovanou verzí autopilota a perleťově bílým lakem vás ta legrace přijde na 55 tisíc dolarů, tedy o nějakých 60 % dráž, než kolik firma tvrdí o základní verzi.