Paul Krugman: Americký růst může vydržet, ale chce to jednu věc

Paul Krugman není na trzích příliš oblíbený. Patří totiž k největším pesimistům mezi ekonomy. V nedávném článku pro New York Times připomněl řadu bolestí americké ekonomiky, pojmenoval ovšem také klíč k jejich vyřešení.
"Není složité si představit, že současná lepší makrodata z USA budou pokračovat i v dalších měsících," píše Krugman. "Pak bude ekonomické oživení udržitelné."
Laureát Nobelovy ceny má na mysli to, že bude americký růst "živit sám sebe". Spojené státy jsou podle něj z historického pohledu "pod-ubytované". Co má přesně na mysli?
"Za uplynulých šest let, tedy od vrcholu realitní bubliny, se moc domů nepostavilo. Změnil se totiž styl bydlení Američanů," vysvětluje Krugman. Kromě příklonu k nájemnímu bydlení je za tím ještě jeden faktor.
"Mladí Američané zůstávají v domech rodičů stále déle," uzavírá ekonom. "Nemohou si totiž dovolit koupit nebo postavit vlastní dům. Když bude mít mladá generace dostatek pracovních příležitostí, zlepší se její ekonomické výhledy a nastartuje se růst na nemovitostním trhu. Co způsobilo krizi, může být cestou z ní."
Nezaměstnanost mladých Američanů (16 až 19 let) v lednu stagnovala a byla jedním z varovných signálů v jinak dobré statistice amerického trhu práce.
Zdroj: New York Times
Aktuality
