4 věci, které mohou Evropě zajistit klidnou budoucnost

Evropská unie prochází složitým obdobím. Integrace se zadrhla, Britové řekli Bruselu ne a mnoho zemí s pocitem křivdy hlasitě upozorňuje, že migrační krize zůstává nevyřešená. Ve skutečnosti to ale s Evropou není až tak špatné.
Vyhlídky Evropy a Evropské unie by byly výrazně lepší, kdyby se podařilo dokončit či uskutečnit několik projektů.
1. Dokončení bankovní unie
Evropa již v oblasti vytvoření bankovní unie udělala hodně práce, funkční jsou však zatím pouze dva z jejích tří pilířů. Nevyřešené zůstává společné pojištění vkladů klientů bank. Banky a finanční sektor obecně představují pomyslnou Achillovu patu Evropy, politici tak budou muset vyvinout větší úsilí, aby bankovní unii dotáhli do konce. Pokud se jim to podaří, bude to historický milník.
2. Harmonizace finančních trhů
Díky internetu a digitalizaci finančních trhů není problém investovat z jedné země na jakékoli burze na světě, jisté překážky ale zůstávají. Řeč je hlavně o rozdílné regulaci na různých trzích nebo lišících se zákonech. Investoři v Evropě potřebují mít jistotu, že je při investování na jiném trhu v rámci Evropské unie nic nezaskočí ani tehdy, když nebudou mít detailně nastudované zákony dané země a specifické postupy regulátorů národních finančních trhů. Tím dojde k těsnějšímu sepětí trhů, z čehož budou těžit zejména menší a slabší ekonomiky.
3. Vznik Evropského měnového fondu
Když se Irsko a Řecko dostaly do problémů, nebyl Evropský stabilizační mechanismus schopný účinně zasáhnout, a to jednak kvůli nedostatku zkušeností, jednak kvůli omezenému množství financí. Od té doby ESM značně narostl a získal na síle. Mezinárodní měnový fond, kterému ESM v určitých ohledech "konkuruje", se dokonce dosud finančně nezapojil do třetího kola záchranného programu pro Řecko. To naznačuje, že ESM nad Mezinárodním měnovým fondem v Evropě získává navrch. Pokud se ESM ukáže jako efektivní nástroj v boji proti krizím a bude dále rozvíjen, stane se Evropa nezávislou na vnější pomoci.
4. Rychlé řešení lokálních krizí
Evropská unie sice má nástroje na to, aby pomohla zachránit země, které se ocitnou na okraji ekonomické propasti, ESM ale ke slovu přichází až v kritických okamžicích. Ideální by bylo vytvořit záchranný fond, z něhož by mohly jednotlivé země čerpat peníze ve chvílích, kdy by potřebovaly stimulovat své ekonomiky. Přitom by ale muselo bez výjimky platit, že všechny peníze, na které si v tomto fondu země sáhnou, musejí být vráceny. Díky takovému fondu by bylo možné řešit začínající lokální krize rychleji a pružněji, takže by se eliminovala možnost jejich přelití do okolních zemí, potažmo rozšíření do celé EU.
Zdroj: World Economic Forum