US MARKETOtevírá za: 13 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Tři země v čele hnutí za obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje hrají ve výrobě energie stále větší roli. Může za to rychlé rozšiřování využití solární energie, kterému pomáhají klesající náklady a politická nálada. Energie ze slunce tak bude hrát v příštích letech nejdůležitější roli při vzestupu využívání obnovitelných zdrojů.

Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) produkce energie z obnovitelných zdrojů globálně rychle roste. V roce 2016 představovaly čisté zdroje až dvě třetiny (okolo 165 gigawattů) všech nových zdrojů energie. Může za to především nárůst využívání solární energie o 50 % (na asi 74 gigawattů). Do roku 2022 by se kapacita obnovitelných zdrojů měla zvýšit o dalších 43 % na celkm zhruba 920 gigawattů. Sluneční energie by měla nadále hrát prim, v následujících čtyřech letech by měla generovat více energie než vítr a voda.

Výrobní kapacity v energetice podle zdroje (2016)

Velká trojka

Největšími producenty energie z obnovitelných zdrojů jsou USA, Čína a Indie. Čína je v tomto směru jednoznačným lídrem, do roku 2022 by měla čistá energie vyrobená v říši středu představovat až 40 % celosvětové produkce. Země má ambiciózní cíle, roli hrají i obavy z rostoucího znečištění ovzduší. I díky tomu již byl překročen cíl v počtu solárních panelů pro rok 2020 a podle IEA bude překročen i cíl v počtu větrných elektráren na rok 2019. Čína je také lídrem ve využívání vodních zdrojů, bioenergie a v počtu elektrických automobilů (byť velkou část z nich statisticky nadále pohání elektřina vyrobená z uhlí).

Růst kapacity obnovitelných zdrojů podle zemí a regionů

Druhým nejrychleji rostoucím trhem v oblasti obnovitelné energie jsou USA. Přestože prezident Donald Trump se rozhodl odstoupit od Pařížské dohody, očekává se, že projekty v oblasti obnovitelných zdrojů v USA budou v nadcházejících letech využívat víceleté federální daňové pobídky na zvyšování počtu solárních panelů. IEA varuje před vlivem daňových reforem a postojem země v oblasti mezinárodního obchodu a energetické politiky, které by mohly bránit růstu využívání obnovitelných zdrojů v zemi.

Dalším rychle rostoucím trhem je Indie, kde by se měla kapacita obnovitelných zdrojů energie zvýšit do roku 2022 až na dvojnásobek. Hlavní roli v zemi hrají sluneční a větrná energie, ty představují 90 % kapacity obnovitelných zdrojů. Díky progresivní politice při zadávání kontraktů je produkce energie těmito způsoby nejlevnější na světě. Díky vyřešení problémů s infrastrukturou bude růst Indie v tomto sektoru do roku 2022 rychlejší než v Evropské unii.

Co  Evropa?

Na starém kontinentu růst výroby energie z obnovitelných zdrojů zpomaluje, oproti období let 2011-2016 je až o 40 % pomalejší. Trh doplácí na nižší poptávku po energii, nadměrnou kapacitu a nejasnosti ohledně množství energie, která bude dražena v aukcích. Vyhlídky rovněž nejsou příliš pozitivní, ale nová směrnice EU (platná po roce 2020) by mohla pomoci situaci zlepšit.

V některých zemích ale situace neustrnula. Například Dánsko by do roku 2022 mělo produkovat až 69 % své energie z obnovitelných zdrojů, a stane se tak světovým lídrem. Irsko by mělo generovat z obnovitelných zdrojů objem zhruba třetiny své spotřeby. A v zemích, jako jsou Španělsko, Německo nebo Spojené království, by měl podíl větrných a solárních elektráren na výrobě energie dosáhnout až 25 %.

Podíl obnovitelných zdrojů energie podle zemí

Zpráva IEA také shrnuje využívání osobních fotovoltaických elektráren a systémů, které nejsou součástí sítě (off-grid) v rozvojových zemích Asie a subsaharské Afriky. V následujících čtyřech letech by měla výroba energie v tomto segmentu vzrůst na trojnásobek, tedy nad 3 gigawatty. Většinu budou tvořit průmyslové aplikace, mini sítě a domácí systémy, jejichž rozvoj je spjat s vládními programy a investicemi soukromého sektoru. I tento nárůst by mohl do roku 2022 pomoci přivést elektřinu až do 70 milionů domácností v uvedeném regionu.

Zdroj: World Economic Forum

ČínaEnergetikaIndieKomoditySolární energieSpojené státy americké (USA)Větrná energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika