Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech, akcie automobilky Renault zdražily o necelých 6 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v plusu, když se investoři soustředili na řadu evropských a amerických makrodat a vyhodnocovali několik významných korporátních zpráv.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,44 % na 370,87 bodu, za celý týden pak získal 1,38 % (březen: -2,73 %, 1Q2018: -4,7 %). Britský FTSE 100 zpevnil o 0,17 % na 7 056,61 bodu (týden: +2,11 %, březen: -2,42 %, 1Q2018: -8,21 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,72 % na 5 167,3 bodu (týden: +1,39 %, březen: -3,57 %, 1Q2018: -3,43 %) a německý DAX stoupl o 1,31 % na 12 096,73 bodu (týden: +1,77 %, březen: -3,98 %, 1Q2018: -7,56 %).
Evropské akcie (29. března 2018), zdroj: CNBC
Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který nahoru táhla francouzská automobilka Renault, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 5,79 % poté, co agentura Bloomberg napsala, že Renault a jeho japonský partner Nissan Motor jednají o úplném sloučení. Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 %, zatímco Nissan má v Renaultu téměř 15% podíl.
O více než 2 % ve čtvrtek zdražily cenné papíry švýcarské zajišťovny Swiss Re, v níž by údajně chtěla získat 25% podíl japonská SoftBank Group. Japonský telekomunikační konglomerát údajně nabízí za jednu akcii zajišťovny 100 až 105 franků. Podmínky dohody však zatím nebyly pevně stanoveny a mohou se změnit.
První čtvrtletí se ukázalo být jedním z těch náročnějších pro akciové trhy. Vývoj byl značně nestabilní kvůli napětí v oblasti obchodu po oznámení amerických cel a obavám o další vývoj v technologickém sektoru.
V Evropě byla důvodem k prodeji také řada makroekonomických ukazatelů, která ukázala na možné hospodářské zpomalení. Loni naopak akcie podporovalo očekávání silnějšího ekonomického růstu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Mezičtvrtletní růst britské ekonomiky v posledním kvartálu loňského roku zpomalil proti předchozím třem měsícům o 0,1 procentního bodu na 0,4 %. Ve čtvrtek to oznámil britský statistický úřad, který tak podle očekávání potvrdil dříve oznámené údaje. Meziroční růst britské ekonomiky byl rovněž potvrzen na úrovni 1,4 % (3Q2017: 1,8 %).
- Česká národní banka na svém březnovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 %, lombardní sazba na 1,5 % a diskontní sazba na 0,05 %. Čtvrtečního zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.
- Německá automobilka Volkswagen nabídne kupcům nových naftových vozů, že odkoupí jejich automobily zpět v případě, že německá města zavedou zákaz jejich provozu. Ve středu to podle agentury Reuters oznámila firma, která se tak snaží bojovat s poklesem poptávky po naftových vozech.
- Francouzský výrobce automobilů Renault a jeho japonský partner Nissan Motor jednají o úplném sloučení. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Schodek francouzských veřejných financí v loňském roce klesl na 2,6 procenta hrubého domácího produktu. Poprvé za deset let se tak dostal pod tříprocentní limit stanovený rozpočtovými pravidly Evropské unie. Vyplývá to z pondělní zprávy francouzského statistického úřadu INSEE.
- Důvěra v českou ekonomiku po únorovém růstu na nejvyšší úroveň za deset let v březnu klesla o 0,2 bodu na 99,7 bodu. U podnikatelů se ve srovnání s předchozím měsícem snížila o půl bodu na 97 bodů. Naopak u spotřebitelů vzrostla o 0,8 bodu na 112,8 bodu, což je dosud nejvyšší hodnota. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. V porovnání s loňským březnem je celková důvěra i důvěra podnikatelů a spotřebitelů vyšší.
- Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v pondělí doporučila eurozóně vytvoření fondu, který by pomáhal členským zemím čelit budoucím hospodářským útlumům. Zároveň vyzvala státy používající euro k větší rozpočtové integraci.
- Stavbu nových tuzemských jaderných bloků má financovat spíše stát, a ne samotná společnost ČEZ. Podle vládního zmocněnce Jána Štullera se k tomuto názoru kloní experti, kteří zasedají ve stálém výboru pro jadernou energetiku. K hodnocení variant financování mají podle něj vzniknout ještě nezávislé oponentury. Štuller to řekl na briefingu po pondělním zasedání výboru. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner doplnil, že výbor by měl vládě předložit své hodnocení k věci po dalším zasedání, které by se mělo konat 15. května. V červnu by pak materiál měla projednat vláda, dodal.
- Slovenská centrální banka (NBS) snížila výhled letošního růstu domácí ekonomiky na 4,2 procenta z předchozích 4,3 procenta. V nové prognóze NBS také očekává pomalejší inflaci, rychlejší růst mezd a výraznější pokles nezaměstnanosti.
- Maďarská holdingová společnost Opus Global se dohodla, že odkoupí podíl českého partnera Energetický a průmyslový holding ve společném podniku, který získal kontrolu nad maďarskou energetickou firmou Mátrai Erömü. Ta v Maďarsku vlastní a provozuje druhou největší elektrárnu, největší solární park a dva povrchové lignitové doly, napsala agentura MTI.
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se chce zbavit svého šéfa Johna Cryana a hledá jeho nástupce. Informoval o tom list The Times. Ve vedení banky se podle listu stupňují spory ohledně budoucnosti podniku i obavy ohledně jeho výsledků.
- Společnost Unipetrol v úterý v plném rozsahu obnovila provoz distribučního terminálu před areálem rafinerie v Kralupech nad Vltavou, kde ve čtvrtek explodovala skladovací nádrž, uvedl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Výbuch zabil šest zaměstnanců externí firmy a další dva zranil.
- Odbory odmítly úterní nabídku Škody Auto na růst tarifních mezd o deset procent a vyplacení mimořádné prémie 5 000 korun ve mzdě za duben. Odboráři nabídku pokládají za nedostatečnou. Firma ale podle odborů označila tuto nabídku za konečnou. Odboráři jsou nyní připraveni vypovědět uzavřené dohody o vícesměnných systémech pracovní doby, na kterých se se Škodou domluvili koncem loňského roku. Odboráři to uvedli na svém webu.
- Z obyvatel středoevropských zemí současnou ekonomickou situaci nejlépe hodnotí Poláci následovaní Čechy, Maďary a Slováky. V Česku je situace dobrá pro 44 procent lidí, špatná pro 15 procent. Jako ani dobrou, ani špatnou ji hodnotilo 39 procent dotázaných, zjistil průzkum, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve všech čtyřech zemích bylo hodnocení optimističtější než v polovině loňska.
- Spotřebitelská nálada v Německu se překvapivě zlepšila, tamní spotřebitelé jsou optimističtější ohledně budoucího vývoje příjmů a ochotnější utrácet. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu společnosti GfK. Údaje signalizují, že spotřebitelské výdaje budou i nadále podporovat hospodářský růst v Německu.
- Emise skleníkových plynů v Německu v loňském roce klesly o 0,5 procenta, z valné části díky uzavření některých uhelných elektráren. Prostor ke snižování stoupajících emisí mají naproti tomu výrobci osobních automobilů a továrny. Vyplývá to z předběžné zprávy spolkové agentury pro životní prostředí (UBA).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Společnost Philip Morris ČR vykázala za loňský rok čistý zisk 3,48 miliardy Kč. Meziročně tak vydělala o 25,9 % více. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 6,5 % na 12,2 miliardy Kč.
Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) klesl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 44 procent na 1,4 miliardy švédských korun. Firma byla nucena snížit ceny a přijít s velkými slevovými akcemi kvůli vyšším zásobám oblečení, než čekala, uvedla společnost v úterním prohlášení. Současně varovala, že se slevami bude pokračovat i ve druhém čtvrtletí.
Zdroj: CNBC, ČTK