Itálie: Zhluboka se nadechnout

Nejen sociální sítě v posledních dnech zaplnily komentáře plné slov italexit nebo itexit. Kdyby Itálie měla opustit eurozónu, potažmo Evropskou unii, znamenalo by to nejen de facto bankrot v podobě nesplacení více než dvou bilionů dluhů v eurech s drtivými dopady na globální finanční systém.
Zbytek eurozóny by v případě odchodu Itálie z měnové unie dostal nemilý dárek v podobě asi půlbilionového balíku závazků Říma v systému Target2. Takový scénář je prakticky nemyslitelný, jeho dopady by byly například oproti brexitu řádově větší.
Mezi poplašnými a varujícími výroky vyniká snaha části ekonomů situaci uklidňovat. Jedním z takových je Paul Donovan, hlavní ekonom UBS Wealth Management. Podle něj jsou spekulace o tom, že by Řím mohl opustit eurozónu, extrémně přehnané.
"Zhluboka se nadechněte a uklidněte se. Teprve pak má smysl se o Itálii bavit," vzkazuje Donovan investorům, kteří nervózně reagují na hrozbu předčasných voleb v Itálii. Ty by se podle řady komentářů mohly stát v podstatě referendem o budoucnosti země v evropské měnové unii. Jedná se přitom o třetí největší ekonomiku eurobloku.
Donovan svůj klidný výhled opírá o tři argumenty:
- Pohyby na trhu s dluhopisy měnové unie neštěpí. Štěpí je útoky na banky. A k těm nyní nedochází.
- Ani italské politické strany, ani italští voliči většinově nepodporují odchod země z eurozóny.
- Koalice populistických stran neměla mít dlouhého trvání, jejich politické neshody jsou výrazné. Není jisté, že po dalších volbách Hnutí pěti hvězd a Liga Severu budou chtít opět spolupracovat.
V investorech na trhu s italskými vládními dluhopisy jeho středeční slova možná lehce zarezonovala. Výnosy dvouletých cenných papírů po raketovém růstu na zhruba 2,8 % ve středu rychle klesly na asi 1,75 %. Oproti stavu před týdnem jde ale stále o mimořádně rychlý nárůst.
Zdroj: Deutsche Bank, UBS