Burzovní kalendář (4. 6. - 8. 6. 2018)

Italská politická krize, zdá se, byla alespoň prozatím zažehnána. Začátek června bude na poli ekonomických údajů patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, americké a čínské obchodní bilanci nebo zprávám o vývoji HDP eurozóny a Japonska.
Ohlédnutí
Americké akcie se v uplynulém týdnu na směru neshodly, index Dow klesl o 0,48 %, S&P 500 ale o 0,48 % stoupl a Nasdaq Composite přidal 1,62 %. Západoevropské indexy skončily shodně v červených číslech, panevropský STOXX Europe 600 odevzdal 2,05 %, britský FTSE 100 klesl o 0,67 %, německý DAX odevzdal 2,57 % a francouzský CAC 40 odepsal 2,6 %. Pražská burza v uplynulém týdnu podle benchmarku PX klesla o 0,6 %.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 1. června 2018
Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na zprávy o inflaci v Německu a eurozóně, situaci na trzích práce Německa, USA a eurozóny a na údaje o vývoji ekonomik USA a ČR a ujít si nenechali ani finální květnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.
Na devizových trzích bylo na začátku týdne dominantní oslabování eura. Evropská měna byla pod tlakem kvůli obavám z politického vývoje v Itálii, která směřovala k předčasným volbám. Ve čtvrtek se však země tři měsíce po volbách dočkala nové vlády a euro ztráty smazalo.
Cena severomořské ropy Brent sestoupila z několikaletých maxim kolem 80 dolarů za barel na 77 dolarů za barel. Důvodem byly spekulace, že by ropný kartel OPEC a Rusko mohly již v červnu oznámit, že se dohodly na zvýšení těžby suroviny kvůli poklesu jejích světových zásob.
Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti salesforce.com, HP, Dollar General, Dollar Tree, Costco Wholesale či Workday, Michael Kors Holdings a GameStop. V Evropě na trh čísla poslaly Sberbank of Russia a Elior Group a v Číně společnost Momo.
Výhled
V prvním červnovém týdnu se investoři zaměří na finální květnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, americkou a čínskou obchodní bilanci nebo zprávy o vývoji HDP eurozóny a Japonska. Sledovat budou také zasedání australské centrální banky a v České republice zprávy o tržbách maloobchodních prodejců, průmyslové a stavební výrobě a devizových rezervách ČNB.
Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí na Wall Street zveřejní mimo jiné firmy Palo Alto Networks, Brown-Forman, JM SMucker či Broadcom a v Evropě voestalpine nebo Rémy Cointreau.
"Květen dopadl pro americké akcie ziskově, ačkoli jeho začátek investory vystrašil. Čeká se na prolomení hladiny odporu na 2 750 až 2 770 bodech indexu S&P 500 nebo klesající trendové čáry. Nadále platí, že trh je stabilizovaný, index je nad 200- i 50denním klouzavým průměrem. Denní graf je zatím v neutrálním nastavení, ale při uzavření nad 2 770 se změní na býčí," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Výhled pro jednotlivé dny
V pondělí společnost Sentix zveřejní index důvěry investorů v eurozóně, Spojené království na trh pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a Eurostat ještě doplní index cen výrobců v eurozóně. Odpoledne v zámoří vyjdou index podnikatelských podmínek v oblasti New Yorku od institutu ISM a zpráva o podnikových objednávkách. Hospodářské výsledky v USA v úvodu týdne představí Dell Technologies a Palo Alto Networks.
Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. PMI za sektor služeb a kompozitní ukazatele budou nad ránem a dopoledne vycházet v Asii a v Evropě a odpoledne je na trh pošlou i Spojené státy. V Japonsku navíc vyjde zpráva o výdajích domácností, australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, ČR a eurozóna se pochlubí zprávou o maloobchodních tržbách a ČNB zveřejní informace o svých devizových rezervách. Odpoledne se v USA investoři vedle PMI zaměří ještě na statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS) a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od institutu API. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěje společnost Ambrella.
V noci na středu bude Austrálie informovat o vývoji své ekonomiky a dopoledne vyjdou v České republice zprávy o mezinárodním obchodu a průmyslové a stavební výrobě. Odpoledne na trh výsledek obchodní bilance pošlou Spojené státy, které přidají zprávu o produktivitě práce a večer ještě bude americký vládní energetický úřad EIA informovat o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost voestalpine a na Wall Street firma Brown-Forman.
Ve čtvrtek nad ránem bude čínská centrální banka informovat o vývoji svých devizových rezerv, dopoledne Německo přidá statistiku továrních objednávek, Eurostat zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí a v Británii vyjde index cen domů od banky Halifax. Odpoledne se investoři v USA zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer ještě na zprávu o úvěrování v soukromém sektoru. Kvartální hospodářské výsledky představí v Evropě Rémy Cointreau a v USA JM Smucker nebo Broadcom.
V noci na pátek se Japonsko a Čína pochlubí zprávami o mezinárodním obchodu a země vycházejícího slunce na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky. Dopoledne vydá statistiku své obchodní bilance i Německo, které navíc přidá data o průmyslové výrobě, a Česká republika doplní zprávu o situaci na trhu práce. Odpoledne se investoři zaměří na údaje z kanadského trhu práce, USA přidají zprávu o velkoobchodních zásobách a večer společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní informaci o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. V noci na sobotu pak Čína odtajní zprávu o inflaci.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Vývoji na trzích budou nadále dominovat politické události. Investoři budou sledovat především vývoj ohledně celní politiky USA a reakce ostatních zemí. V Itálii bude nová vláda žádat o důvěru parlamentu. V Česku se dočkáme nové várky makroekonomických údajů.
- Ekonomický kalendář bude v týdnu hrát až druhotnou roli. Německý průmysl zřejmě v dubnu vzrostl i díky solidním objednávkám, podporuje jej navíc i stále solidní důvěra v odvětví. Ta je vysoká i v celé eurozóně, což by měl potvrdit konečný květnový kompozitní PMI.
- Ve Spojených státech je ekonomický kalendář poloprázdný, představitelé Fedu jsou navíc pod mediální karanténou kvůli zasedání FOMC v následujícím týdnu.
- Dubnové údaje z české ekonomiky by měly ukázat na pokračující dobrý stav hospodářství. Podle našich odhadů se dařilo především maloobchodníkům a sektoru stavebnictví, ale vyšší počet pracovních dnů prospěl v meziročním vyjádření i dynamice průmyslové produkce. Tempo růstu reálných mezd zřejmě zrychlilo na jedenáctileté maximum, což je odraz extrémní situace na trhu práce. Podíl nezaměstnaných se v květnu pravděpodobně snížil na 3 %.