Americké akciové indexy ve středu dále posílily díky zmírnění obav z obchodní války, Nasdaq je na rekordu

Všechny tři hlavní akciové indexy v USA ve středu zpevnily díky zmírnění obav z obchodní války, vývoji zahraničního obchodu i díky růstu cen akcií finančních a průmyslových společností. Technologický index zaznamenal třetí rekord v řadě, tentokrát mu pomohly například akcie Tesly.
Index Dow stoupl o 1,40 % na 25 146,39 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,86 % na 2 772,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,67 % na další rekord, konkrétně 7 689,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,13 % na 11,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,97 %. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly do dvou procent.
Obavy z obchodního napětí zmírnil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow oznámením, že prezident Donald Trump povede na summitu G7 bilaterální jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Trh podpořila i zpráva, že představitelé USA zvažují čínskou nabídku dovážet z USA další zboží v roční hodnotě 70 miliard dolarů.
Optimismus investorů posílil po zprávě o překvapivém poklesu obchodního schodku USA v dubnu na sedmiměsíční minimum. Výnosy pokladničních poukázek se poté přiblížily dvoutýdennímu maximu a spolu s nimi zpevnily bankovní akcie. Oborový S&P index stoupl o 2,2 %.
Akcie společnosti Tesla (+9,74 %) zažily nejlepší den za poslední dva roky poté, co její šéf Elon Musk ujistil akcionáře, že by do konce června výroba vozu Model 3 měla dospět k plánovanému cíli 5 000 kusů za týden. Akcie Alphabetu (-0,35 %) naproti tomu ztrácely po zprávě Financial Times, že by mělo být zveřejněno nepříznivé stanovisko Evropské unie k probíhajícímu vyšetřování firmy.
Dolar podlehl tlaku eura, které zpevnilo na nejvyšší úroveň za deset dnů v reakci na náznaky, že by Evropská centrální banka mohla ukončit stimulační program nákupu dluhopisů do konce letošního roku. ECB o tom bude jednat na zasedání v příštím týdnu. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 ztrácel 0,27 % na 93,6 bodu. Euro na dolar přidávalo 0,47 % na 1,1773 USD, proti jenu dolar zpevnil o 0,38 % na 110,21 JPY.
Hlavní ekonom ECB Peter Praet ve středu řekl, že představitelé banky příští týden projednají, zda nákupy dluhopisů postupně utlumí. Německá centrální banka označila očekávání trhu, že stimulační program skončí letos, za dost dobře naplnitelné. Někteří obchodníci ale soudí, že centrální banka zůstane s ohledem na politickou krizi v Itálii opatrná.
Ceny ropy stlačuje nečekaný nárůst jejích amerických zásob. Očekává se také, že hlavní producenti v čele se Saúdskou Arábií navýší těžbu v reakci na růst poptávky během letního vrcholu americké těžařské sezóny.
Cena ropy Brent se minulý měsíc vyšplhala nad 80 dolarů za barel, ale od té doby klesá kvůli zmínkám, že se státy sdružené v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) chystají zvýšit těžbu.
Podle amerického úřadu pro energetické informace (EIA) se americké zásoby ropy v týdnu do 1. června nečekaně zvýšily o 2,1 milionu barelů. Analytici odhadovali pokles o 1,8 milionu barelů. Stouply i zásoby paliv. V uplynulém týdnu dosáhla americká ropná produkce podle EIA také rekordu 10,8 milionu barelů za den.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Facebook (ve středu -0,83 %) potvrdila, že sdílela data uživatelů své sociální sítě s několika čínskými výrobci chytrých telefonů, včetně společnosti Huawei. Tu představitelé amerických zpravodajských služeb označili za hrozbu pro národní bezpečnost.
- Výrobce osobních počítačů HP (ve středu +0,38 %) plánuje do konce fiskálního roku 2019 propustit až 5 000 zaměstnanců. Rozhodnutí je součástí současného restrukturalizačního plánu. Firma má kolem 49 000 zaměstnanců.
- Nová evropská cla na vybrané výrobky ze Spojených států, jako jsou whisky, džíny nebo motocykly, by měla začít platit od 1. července. Členské státy podpořily plán Evropské komise, který počítá se zavedením cel na zboží v celkové hodnotě 2,8 miliardy eur v odvetě za americká cla na dovoz hliníku a oceli.
Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v dubnu snížil na nejnižší úroveň za sedm měsíců, když export stoupl na rekordní úroveň, zejména díky dodávkám průmyslových materiálů a sójových bobů. Jak ve středu oznámilo americké ministerstvo obchodu, obchodní deficit klesl v porovnání s březnem o 2,1 % na 46,2 miliardy dolarů, což je nejméně od loňského září.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 1. června po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 4,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu stouply o 2,072 milionu barelů (odhad: -1,824 milionu barelů, předchozí týden: -3,62 milionu barelů).
- SunTrust RH zvýšila cílovou cenu akcií Merck (ve středu +0,88 %) na 74 ze 72 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

