Ekonomové jsou pro smích. Co musejí udělat, aby je svět začal opět brát vážně?

Predikce mainstreamových ekonomů se v posledních letech ze všeho nejvíce podobají předpovědím počasí. Ekonomy zaskočila nejen finanční krize z let 2008 a 2009, ale i takzvaný nový normál, který přišel po ní. Rozčarování vyjadřují jak podniky pracující s ekonomickými predikcemi, tak politici, kteří se na základě analýz a výhledů ekonomů snaží hospodářství připravovat na budoucnost.
"Kredibilita ekonomie byla zasažena. Všímá si toho i řada studentů, kteří upozorňují, že to, co se učí ve školách, je odtržené od reality," říká známý ekonom a investor Mohamed El-Erian.
Problémem je podle něj kromě jiného zjednodušování skutečnosti i ekonomických modelů. "Řada ekonomů ignoruje určité detaily, které ale v souhrnu mohou mít velký vliv. Někteří experti se snaží vzbudit dojem, že ekonomie je exaktní disciplína. Zapomínají na to, že člověk má daleko ke 100% racionální bytosti," říká.
"Behaviorální ekonomie se posunula o obrovský kus kupředu a je schopná promlouvat ke stále většímu množství odborníků, zatím se ale nepodařilo dosáhnout toho, aby mainstreamoví ekonomové zásadně změnili způsob uvažování," pokračuje. "Je totiž rozdíl mezi invencí a inovací. Ne všechny nové myšlenky se jednoduše daří implementovat do analytických postupů a predikčních modelů."
Pokud se ekonomie má opět stát respektovanou vědní disciplínou, musejí podle El-Eriana ekonomové přistoupit na to, že svět není tak jednoduchý, aby bylo možné jej vyjádřit pomocí několika rovnic. "Klíčem je komplexní mezioborový přístup reflektující disruptivní tendence," říká El-Erian.
"Ekonomové se musejí znovu naučit naslouchat a musejí se otevřít všem novým impulzům. Pokud tuto výzvu nevyslyší, stane se brzy z ekonomie mrtvá disciplína," varuje.
Zdroj: Bloomberg