Americké akciové indexy v pátek umazaly většinu původních ztrát a s výjimkou Dow za týden potvrdily mírný zisk

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Investoři mají obavy z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump se rozhodl uvalit cla ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,34 % na 25 090,48 bodu (za týden -0,89 %), širší index S&P 500 klesl o 0,11 % na 2 779,42 bodu (za týden +0,01 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,19 % na 7 746,38 bodu (za týden +1,32 %). Index volatility VIX klesl v pátek o 1,16 % na 11,98 bodu (před týdnem 12,18 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,92 % (před týdnem 2,95 %). Nejpopulárnější kryptoměny ztratily v pátek od dvou do pěti procent.
Analytik Peter Tuz ze společnosti Chase Investment Counsel uvedl, že za poklesem akciového trhu stojí především obnovené obavy z vypuknutí obchodní války. Upozornil nicméně, že výprodej akcií není nijak drastický. Dolů zamířily například akcie výrobce letadel Boeing (-1,25 %), který je největším americkým exportérem do Číny.
Na devizovém trhu euro posilovalo vůči dolaru poté, co ve čtvrtek utrpělo nejprudší pokles za téměř dva roky. Dolar v důsledku rostoucího obchodního napětí mezi USA a Čínou mírně oslabil také vůči japonskému jenu. "Na kurz dolaru k jenu mají zjevně trochu negativní dopad rostoucí obavy z obchodní války," uvedl analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.
Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna nárůst o zhruba 0,3 % a pohybovala se mírně nad 1,16 USD. Ve čtvrtek se euro vůči dolaru propadlo o téměř dvě procenta, protože Evropská centrální banka slíbila, že bude přinejmenším do konce léta příštího roku držet své základní úrokové sazby na rekordních minimech. Euro tak zaznamenalo nejprudší pokles od 24. června 2016, kdy v reakci na výsledek referenda o odchodu Británie z Evropské unie oslabilo o téměř 2,4 %.
Americký prezident Donald Trump v pátek oživil obavy z obchodní války, když rozhodl o uvalení cel ve výši 25 % na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a intenzity.
Ceny ropy v pátek oslabily, když Saúdská Arábie a Rusko signalizovaly, že jsou připraveny zvýšit těžbu. O strategii na ropném trhu budou příští týden jednat přední producentské státy.
Ceny obou typů ropy byly ještě v květnu na nejvyšší úrovni za tři a půl roku, poté však oslabily jak v důsledku růstu těžby ve Spojených státech, tak v očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další spojenci se dohodnou na zvýšení produkce. Jednat o tom budou za týden ve Vídni. Postupné navyšování těžby po 18 měsících jejího omezování v pátek podpořili ministři energetiky Ruska a Saúdské Arábie.
Jakkoli většina analytiků pokládá zvýšení těžby za prakticky hotovou věc, jiní podle agentury Reuters říkají, že podoba dohody zdaleka není jistá, protože Rusko zřejmě bude chtít zvýšit produkci více než někteří jiní producenti.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká telekomunikační společnost AT&T (v pátek +1,94 %) dokončila převzetí mediální firmy Time Warner. Obchod v hodnotě 85 miliard dolarů přichází dva dny poté, co dohodu schválil soud. Spojení tvrdě kritizoval americký prezident Donald Trump.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesla o 0,1 %. Oznámila to v pátek americká centrální banka. Výsledek je horší, než čekali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali růst výroby o 0,2 % po zvýšení o 0,9 % v předchozím měsíci (revidováno z +0,7 %). Využití kapacit se snížilo na 77,9 % ze 78,1 % v dubnu.
- USA: Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v červnu stoupl na 25 bodů z 20,1 bodu v květnu.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu stoupl na 99,3 bodu z 98 bodů v předchozím měsíci. Analytici počítali s růstem na 98,5 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Adobe Systems (v pátek -2,43 %) na 260 z 235 USD.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Největší světový výrobce krmiv pro domácí mazlíčky Mars Petcare koupí evropského provozovatele veterinárních nemocnic AniCura. Mars tak pokračuje v posilování svých aktivit v oblasti veterinární péče v době prudkého růstu výdajů za domácí mazlíčky. Cena nebyla zveřejněna, podle zdrojů se hodnota dohody pohybuje v rozmezí jedné až dvou miliard eur.
- Americký prezident Donald Trump se v pondělí v sérii příspěvků na Twitteru vrátil k roztržce na víkendovém summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Spor se týkal amerických cel na dovoz oceli a hliníku. "Je mi líto, ale nemůžeme dopustit, aby naši přátelé - nebo nepřátelé - nás v záležitostech obchodu nadále využívali," napsal Trump. Dodal, že musí dbát na zájmy amerických pracovníků. Po tvrdém odsouzení kanadského premiéra Justina Trudeaua se s kritikou přidali i Trumpovi poradci, podle kterých představitel Kanady bodl prezidenta do zad.
- SunTrust RH snížila doporučení na akcie NXP Semiconductors (v pondělí -1,56 %) na "hold" z "buy".
- Index spotřebitelských cen v USA v květnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, a rostl tak stejným tempem jako v předchozím měsíci. Meziroční míra inflace vzrostla na 2,8 % z dubnových +2,5 % (odhad: 2,7 %). To představuje nejprudší tempo růstu od února 2012, oznámilo v úterý americké ministerstvo práce.
- Kanadský premiér Justin Trudeau se podle Donalda Trumpu poučil z omylu, který udělal, když jej kritizoval. I tak bude ale Kanadu vystoupení jejího premiéra na tiskové konferenci po summitu skupiny nejvyspělejších zemí G7 stát "hodně peněz", řekl v úterý americký prezident po summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru. Svůj vztah s Trudeauem ale přesto Trump označil za dobrý, stejně jako vztah s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
- Index optimismu mezi malými podniky ve Spojených státech v květnu stoupl na 107,8 bodu z dubnových 104,8 bodu. V úterý to ve své zprávě uvedla Národní federace nezávislých společností (NFIB). Výsledek pozitivně překvapil analytiky, kteří očekávali růst na 105,2 bodu.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla propustí 3 600 zaměstnanců, což představuje zhruba devět procent jeho pracovní síly. Firma se tak snaží omezit náklady a zlepšit hospodaření, oznámil v úterý generální ředitel Elon Musk. Propuštění má podle něj i pomoci zjednodušit strukturu řízení společnosti.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Twitteru na 50 z 39 USD.
- Americká centrální banka na svém červnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,75-2,00 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. V květnu Fed základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,50-1,75 %, kam ji v březnu posunul z rozpětí 1,25-1,50 %. Banka nyní předpokládá, že letos přikročí ještě ke dvojímu zvýšení úroků.
- Americký internetový prodejce Amazon ničí v Německu značné množství vraceného a dokonce i nového zboží, přestože je funkční. Denně tak v tamních logistických centrech vyhodí výrobky za desítky tisíc eur. Zjistila to německá veřejnoprávní televize ZDF.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. června po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v květnu meziměsíčně stoupl o 0,5 % po zvýšení o 0,1 % v dubnu (odhad: +0,3 %). Meziročně se ukazatel v květnu zvýšil o 3,1 % po 2,6% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 2,8 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,143 milionu barelů (odhad: -2,744 milionu barelů, předchozí týden: +2,072 milionu barelů).
- Raymond James snížila doporučení na akcie Comcastu na "market perform" ze "strong buy".
- Důlní společnost amerického podnikatele Elona Muska The Boring Company získala od města Chicago zakázku na stavbu vysokorychlostního podzemního přepravního systému hyperloop, který má spojit čtvrť Loop s O'Hareovým mezinárodním letištěm. To patří k nejvytíženějším na světě. Informovala o tom v noci na čtvrtek americká média.
- Provozovatel výletních okružních plaveb Royal Caribbean Cruises koupí zhruba za miliardu dolarů dvoutřetinový podíl v soukromé společnosti Silversea Cruises. Ta se zaměřuje na velmi luxusní plavby. Royal Caribbean tak rozšíří nabídku v oblasti luxusních plaveb, uvádí se ve čtvrtečním sdělení podniku.
- Automobilky Daimler a Ford Motor plánují uzavřít společný podnik, který založily na vývoj technologie palivových článků, oznámila německá firma ve čtvrtek.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu 9. června 218 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 222 tisících z předcházejícího týdne očekával trh mírný nárůst na 224 tisíc.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek varoval, že obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohla podkopat světový obchodní systém a poškodit ekonomiku Spojených států. Upozornil rovněž, že hospodářský růst v USA sice bude v letošním i příštím roce podpořen snížením daní a rozsáhlými vládními výdaji, později však na něj bude mít negativní dopad stoupající státní dluh.
Zdroj: CNBC, ČTK